Zavražděná dvacetiletá Sophie Lancasterová se snažila uprosit skupinu pěti opilých útočníků mezi 15 a 17 lety, aby přestali bít jejího přítele, o rok staršího přítele Roberta Maltbyho, který upadl do bezvědomí. Dva násilníci - patnáctiletý Brendan Harris a šestnáctiletý Ryan Herebert se obrátili proti ní. Vrhli se na ní s nebývalou brutalitou.

Zranění dvacetileté Lancasterové byla tak vážná, že bylo podle policie těžké v první chvíli určit, jakého je tělo pohlaví. Dívka byla nalezena v bezvědomí, ze kterého se již neprobrala a zemřela po dvou týdnech v nemocnici. Její 21letý přítel Robert Maltby byl nejprve také v komatu, ale nakonec se uzdravil.

Brutální útok měl banální příčinu

"Když divoká zvířata loví se smečkách, mají pro to oprávněný důvod, dělají to, aby si získala potravu. Vy nemáte žádný a vaše chování té noci popřelo humanitu," uvedl soudce Russell s tím, že případ "vyvolal vážné otázky o tom, jaký druh společnosti existuje v této zemi na začátku nového milénia".

Důvodem útoku bylo jen odlišný vzhled napadených. "Sophie a Robert byli surově a nemilosrdně napadeni. A to ne za něco, co udělali či řekli, ale za to, že byli oblečeni odlišně než útočníci a jejich přátelé," zdůraznil u soudu policejní důstojník Mick Gradwell.

Policie označila čin patnáctiletého Brendana Harrise a šestnáctiletého Ryana Herberta za ohavný, zbabělý a zcela nevyprovokovaný. Proto byla stanovena i doba, kdy nejdříve se mohou dostat na svobodu v případě prominutí zbytku trestu. Harris musí strávit ve vězení nejméně 18 letech a Herbert 16.

Nejnižší trest - čtyři roky a jeden měsíc

Odsouzeni byli i další tři členové skupiny, kteří byli poprvé jmenováni až při vynesení rozsudku. Šestnáctiletý Joseph Hulme a jeho sedmnáctiletý bratr Danny byli posláni do vězení na pět let a deset měsíců. Stejně starý Daniel Mallett byl poslán do vězení na čtyři roky a jeden měsíc. Trojice byla odsouzena za útok na Maltbyho. Nepodílela se na útoku na dívku.

Obhájci rozsudek nijak nekomentovali. Maltbyho otec uvedl, že čin mu zcela převrátil jeho život. Podle něj je nyní svět hrozivé místo.

Vynášení rozsudku přihlížely rodiny obou napadených, mnozí také v oblečeni ve stylu gothic. Ten se objevil na počátku osmdesátých let, vznikl jako odnož hororového punku, libující si v prvcích gotických románů. Typickými představiteli jsou hudební skupina Damned. Přívrženci stylu se především odívají do černé barvy, často mají nabílené obličeje.