"Pan prezident se rozhodl tento zákon podepsat, protože v něm nenašel nic, co by bylo v rozporu s ústavou a demokratickými principy," uvedl Gašparovičův mluvčí Marek Trubač.

"Dalo se to čekat. Minulý týden jsme mu vysvětlili naše výhrady, ale bylo jasné, že zákon podepíše," uvedla předsedkyně Slovenského syndikátu novinářů Zuzana Krútka. Jak dodala, zákon budou podrobně analyzovat, aby ho mohli napadnout u Ústavního soudu.

Prezident se jistí
Podle opozičního poslance Tomáše Galbavého se dalo očekávat, že Gašparovič nepůjde proti zákonu, který prosadila strana Smer - sociální demokracie premiéra Roberta Fica.

"Prezidentův podpis je projevem loajálnosti. Nepůjde proti straně, která mu slíbila podporu v nadcházejících prezidentských volbách," uvedl Galbavý.

Sporné právo na odpověď

Kontroverzní je zejména právo čtenáře na odpověď, který zákon stanovuje. Nebude-li ho vydavatel respektovat, bude následovat pokuta. Vydavatelé tvrdí, že média budou zahlcena odpověďmi čtenářů, kteří na základě zákona budou mít právo reagovat na pravdivé i nepravdivé informace ve stejném rozsahu. To zkomplikuje práci novinářům a poškodí zájmy občanů.

Syndikátu novinářů vadí, že některé pasáže, které se týkaly práv a povinností novinářů, se do zákona vůbec nedostaly. "Vidíme problém také v tom, že novináře píšící na internet se tento zákon netýká. Právě v tomto bodu bychom mohli u soudu uspět," dodala Krútka.

Vládní koalice v čele s premiérem Robertem Ficem původní návrh zákona upravila. Kromě vypuštění možnosti ukládat pokuty například za zlehčování válek či drog šlo ovšem spíše o menší zásahy do původního textu.

Na protest proti připravovanému tiskovému zákonu vyšla před časem většina slovenských deníků s bílou první stránkou. 

Deníky na ní otiskly protest proti tiskovému zákonu pod titulem Sedm hříchů tiskového zákona.

Protestní první stránky slovenských deníkůProtestní první stránky slovenských deníkůfoto: Novinky
Poté, co prošel zákon parlamentem, vyšly noviny ve smuteční úpravě.

První stránka slovenských deníků je v pátek bílá s černým rámem a textem kritizujícím tiskový zákon.:. První stránka slovenských deníků byla bílá s černým rámem a textem kritizujícím tiskový zákon.foto: Novinky