Už v březnu musela vláda zavést přídělový systém distribuce vody obyvatelstvu a dodávky pitné vody domácnostem byly citelně omezeny. Tekoucí voda nyní proudí do zásobovacích nádrží domácností jen 12 hodin každý druhý den, podle některých informací ale některé oblasti zůstávají bez vody i víc než pět dní. S výpadky v dodávkách vody se musejí potýkat dokonce i nemocnice.

Zásoby pitné vody v rezervoárech klesly na historické minimum a obě zařízení na odsolování mořské vody kapacitně nestačí, ačkoli pracují nepřetržitě 24 hodin denně, dodal ministr.

Meteorologické záznamy ukazují, že během uplynulých 35 let spadlo na Kypru pouze 20 procent obvyklého množství dešťových srážek. Uplynulou zimu přitom téměř nepršelo.

V pondělí kyperské úřady podepsaly smlouvu s místní rejdařskou společností, která dopravu vody na ostrov zajistí. Odhaduje se, že do listopadu by měly dodávky z pevninského Řecka dosáhnout osmi miliónů krychlových metrů vody.

Potíže má i Španělsko

S dramatickým nedostatkem vody se už řadu měsíců potýká i další středozemská oblast, španělské Katalánsko. I tam se vláda rozhodla zajistit dodávky vody nejprve lodními tankery a následně i výstavbou velkokapacitního dálkového vodovodního systému vedoucího z řeky Ebro do katalánského města Tarragona.