Podle Svetlany Jevrejevové z britské oceánografické laboratoře Proudman se odhady zakládají na novém modelu, který umožňuje přesnější rekonstrukci stavu mořské hladiny za posledních 2000 let.

Zatímco v minulých stoletích byla hladina moří stabilní, do konce 21. věku má přijít vzestup o 0,8 až 1,5 metru. Zatímco v 18. století mořská hladina vzrostla o 2 centimetry a během dalšího století o 6, zaznamenalo 20. století vzestup o 19 centimetrů.

IPPC loni uvedl, že na konci století bude hladina o 18 až 59 centimetrů výše. Podle britské laboratoře jsou údaje podhodnocené, neboť neberou v potaz dynamiku tání ledovců.

Vědci se nicméně shodují v tvrzení, že vzestup hladin nebude na celé planetě stejný a že je potřeba prozkoumat dopady na jednotlivé regiony. Nejhůře budou podle odborníků postiženy rozvíjející se země, které nebudou mít na protipovodňové zábrany a mechanismy. Mezi ohrožené země patří například Bangladéš, která se většinou nachází v nadmořské výšce do jednoho metru.

„Jestliže stoupne hladina moře o metr, bude například muset být přemístěno 72 miliónů Číňanů a deset procent populace Vietnamu,“ dodal Jevrejevová.