Vlastní letadlo, rezidence ve stylu Bílého domu nebo královského paláce a rozsáhlý osobní štáb – to jsou nejvýraznější privilegia, jimž se má napříště těšit volený předseda Evropské rady, často označovaný jako „prezident Unie“.

Lze se dohadovat, že i jeho plat bude špičkový, i když o finanční odměně se v úterý zřejmě ještě nemluvilo.

"Blair Force One"

Britský The Daily Telegraph, který se zprávou o privilegiích přišel, ironicky upozorňuje, že to jistě zvýší zájem Tonyho Blaira, nejčastěji zmiňovaného zájemce o tuto funkci.

"Vyhlídka na soukromé letadlo zvyšuje šanci, že nynější přední uchazeč získá svou Blair Force One, kterou mu jako britskému premiérovi upřeli,“ tvrdí list. Zmínka o „Blair Force One“ je posměšnou narážkou na letadla amerického prezidenta, označovaná jako Air Force One.

"Prezident EU" může mít kolem sebe také 16 až 22 osobních poradců a pomocníků – téměř dvakrát více než předseda Komise, který jich má třináct. Jako jediný z unijních činitelů dostane také vlastní reprezentativní sídlo. Takový předseda unijního parlamentu nebo šéf Evropské komise se musí spokojit s příplatky na bydlení.

Kdo bude kandidovat?

Prezident má Unii zastupovat ve světě a reprezentovat na veřejnosti. Očekává se, že bude hrát velkou roli nejen při přípravě vrcholných setkání Unie, summitů, ale také v diplomacii a – pokud se prosadí Francouzi se svými plány – také ve společné obranné politice.

Zmíněné výhody jsou zatím jen ve stadiu nezávazných návrhů – stejně jako kandidatury na tuto funkci. Vedle Blaira je v souvislosti s touto funkcí nejčastěji zmiňován lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, odstupující šéf irské vlády Bertie Ahern a dánský premiér Anders-Fogh Rassmusen.

Velkou šanci by měla i německá kancléřka Angela Merkelová, pokud by o tuto funkci stála – to by však bylo pravděpodobné jen v případě, že by prohrála příští rok na podzim volby, což se zatím zdá nepravděpodobné.