„Nezůstane to bez odpovědi, ale reagovat budeme pragmaticky ne jako malí kluci ve škole, kteří se urazí, že je urážejí, prásknou dveřmi a utečou ze třídy plakat do kouta,“ uvedl Lavrov v emotivním vyjádření na Bushův plán.

Bush ve středu v Bukurešti při projevu v Marshallově institutu zopakoval, že by rád v NATO přivítal Ukrajinu a Gruzii a zdůraznil, že NATO je otevřené všem demokratickým zemím Evropy.

Lavrov ještě dodal, že je přesvědčen, že Rusko je povinné „soustředit se na svou ekonomickou moc a zabezpečení obranyschopnosti.“ Podle Lavrova má ruské ministerstvo zahraničí připraveno několik scénářů reakce.

Lavrov zablokuje vstup Kosova do OSN

Lavrov také zareagoval také na Busovu zmínku o Kosovu, které nyní směřuje k demokracii. Oznámil, že země využije práva veta, které má jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN a zabrání tomu, aby se Kosovo stalo členem Organizace spojených národů.

Do Bělehradu ve středu dorazilo první letadlo s ruskou humanitární pomocí určenou pro Srby v Kosovu. Informovala o tom agentura AFP. Srbsko tvrdí, že jeho občané srbské národnosti v Kosovu žíjí ve velice obtížných podmínkách. Ruský prezident Vladimir Putin už v březnu přislíbil, že Moskva pomoc kosovským Srbům opošle pomoc.

Srbové i Rusko tvrdí, že humanitární zásilka do Kosova nemá politický podtext. Moskva v úterý oznámila, že v příštích deseti dnech zašle do Kosova přes 140 tun humanitární pomoci určené kosovským Srbům, kteří na severu provincie odmítají uznat autoritu nových kosovských úřadů.