Případem se údajně zabýval i Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Ten podle srbské stanice B92 vyrozuměl úřady v Bělehradě, že unesení Srbové byli přepraveni v létě 1999 do severní Albánie a tam zabiti tak, aby jejich tělesné orgány mohly být předány bez poškození dárcům.

„Máme ale i vlastní podněty týkající se údajného obchodování s lidskými těly,“ řekl B92 mluvčí srbské prokuratury Bruno Vekarič. „Prověřujeme neoficiální informace, že do Albánie v létě 1999 odjely dva nákladní vozy s unesenými Srby,“ řekl srbský žalobce pro válečné zločiny Vladimir Vukčevič s tím, že tyto informace přišly z Haagu.

Srbská média tvrdí, že hrůzné spekulace potvrzuje i bývalá žalobkyně ICTY Carla del Ponteová, a to ve své nové knize „Lov“, jež vyjde v Itálii 3. dubna. Píše prý v ní, že podle ICTY bylo na orgány zabito 300 Srbů. Del Ponteová se údajně vše dozvěděla od skupiny novinářů pracujících v Kosovu.


Konec v masovém hrobě
Podle Bety v knize stojí, že vyšetřovatelé se dozvěděli o převezení Srbů do táborů v Albánii, kde z jejich řad únosci vybrali mladé a zdravé vězně, kteří byli dobře živeni. Skončili pak na operačních stolech jako nedobrovolní dárci orgánů a nakonec v masových hrobech.

Del Ponteová zároveň podle Beta v knize tvrdí, že členové týmu, který měl pátrat po zločinech tehdejší povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UCK), však nedokázali případ dotáhnout do konce a přivést před soud.


Podezření kolem kauzy s lidskými orgány ostře odmítl mluvčí Ochranného sboru Kosova (vznikl z UCK) Semsi Sula. „Není to pravda. Může si psát, co chce, ale na této historce není zbla pravdy,“ řekl kosovskoalbánskému listu Koha Ditore.


Vše rozhodně dementoval i Ahmet Isufi, viceprezident parlamentní strany Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK), v jejímž čele stojí jeden z bývalých velitelů UCK a donedávna kosovský expremiér Agim Ceku. „Taková obvinění mají nade vši pochybnost politický motiv. To může poznat každý, nejen politik,“ prohlásil Isufi.
Údajné pasáže z knihy týkající se obchodu s lidskými orgány vyvolaly v Srbsku poprask. Sdružení příbuzných Srbů unesených v Kosovu oznámilo, že na Del Ponteovou podá žalobu.

„V roce 2004 nám v Haagu řekla, že měla informace o tom, že všichni Srbové unesení v Kosovu byli později zavražděni. O tom, že ještě před tím byli použiti na orgány, ale mlčela,“ řekl prezident sdružení Simo Spasič. „Musí vysvětlit, jak to, že za to nikdo z vůdců UCK nebyl potrestán,“ dodal.