„Náš návrh je nejlepší, a my ho nezměníme,“ prohlásil šéf Evropské komise José Manuel Barroso už na tiskové konferenci několik hodin před summitem. Reagoval tak na hlasy, které se ozývají i z Česka a žádají zmírnění energo-klimatických reforem, které Brusel navrhl v lednu.

Rozpory přetrvávají u mnoha věcí, mimo jiné u aukčního systému, jehož prostřednictvím by si podniky měly kupovat emisní povolenky, které jim dovolí vypouštět do ovzduší oxid uhličitý.

Komise chce prodej většiny emisních povolení již v roce 2013 a v roce 2020 nákup povolenek podniky na všechny emise, což se promítne do cen produkce - což dopadne nejvíc zejména na výrobu cementu, oceli či skla. Češi spolu s Poláky odmítají, aby elektrárny musely nakupovat všechny povolenky už v roce 2013. „Hledáme podporu pro to, aby aukční systém nabíhal postupně,“ uvedl vicepremiér Alexandr Vondra.

Německý návrh by byl pro ČR výhodnější

Německá kancléřka Angela Merkelová podle českého premiéra Mirka Topolánka zpochybnila datum, z něhož by unie měla vycházet při jednotlivých výpočtech, které mimo jiné určují, o kolik by měl jednotlivý stát snížit emise skleníkových plynů do roku 2020.

Zatímco Evropská komise navrhuje, že by se při výpočtech mělo vycházet z roku 2005, Merkelová navrhla rok 1990. "Angela Merkelová otevřela překvapivě věc, o které si všichni mysleli, že už je uzavřená," řekl novinářům Topolánek.

Němci navrhovaný postup by byl daleko výhodnější pro nové členské země, včetně České republiky. Těm se totiž daří od počátku 90. let snižovat emise daleko úspěšněji než "starým" členským zemím EU, mimo jiné kvůli částečnému útlumu neefektivní průmyslové výroby. Pokud by unie vycházela ze staršího data, dopad opatření boje s klimatickými změnami by byl na ekonomiky unijních nováčků daleko menší.

"Země staré evropské patnáctky zvýšily emise CO2 o 3,7 procenta, zatímco deset nových zemí snížilo ve stejném období emise o 26 procent," dodal český premiér.

Jednání budou pokračovat v prosinci

Jedním z mála závěrů je podle diplomatů dohoda na "jízdním řádu" boje s klimatickými změnami. Slovinský premiér Janez Janša podle agentury APA uvedl, že se země EU na detailnějších opatřeních shodnou letos v prosinci.

Podle premiéra Mirka Topolánka je možné, že se diskuse "přelije" i do roku příštího, především do prvního pololetí, kdy budou Evropské unii předsedat Češi. "Je zcela evidentní, že ten balíček dozná ještě poměrně značných změn. Ty připomínky byly od mnoha zemí," doplnil ministerský předseda.