S velkými problémy bojují i výletní parníky a vodní taxi, které musejí dělat velké objížďky, aby neriskovaly kontakt s mělčinou. Podobně jsou na tom i místní hasiči, kteří k zásahům také vyplouvají na lodích.

Benátky za normálních okolností trpí permanentními záplavami. Už loni však voda vystoupila z břehů tamních kanálů jen zřídkakdy a tak nízký stav hladiny jako nyní je naprostou výjimečností.

Experti přitom upozorňují, že v nejbližších dnech má voda i nadále klesat. Podle meteorologů je na příčině brázda vysokého atmosférického tlaku, který v oblasti panuje už několik dní.

Podobný nedostatek před 14 lety
Centro maree, středisko sledující pohyb vodní hladiny v Benátkách a jejich okolí, muselo dokonce kvůli nízké vodě vyhlásit stav pohotovosti. Podle střediska už mořská hladina klesla o 80 centimetrů a dostala se tak na úroveň roku 1994, kdy takový rozsáhlý nedostatek vody zasáhl Benátky naposledy.

Historický rekord pokud jde o minimální hladinu vody v kanálech ale městské záznamy datují do roku 1882, kdy do obvyklého stavu chybělo dokonce 124 centimetrů. Nízkou hladinou moře trpěly Benátky i v roce 1989, kdy byl vůči normálu zaznamenán propad o 92 centimetrů.

S důsledným měřením výšky vodní hladiny v kanálech začaly Benátky v roce 1980, podnětem byla nezbytnost zajistit záchranné službě, policii i hasičům, aby jejich čluny mohly bez problémů a v co nejkratším čase dorazit na místo zásahu.

Meteorologové předpokládají, že k normálu by se měl stav vodní hladiny v Benátkách vrátit už ke konci tohoto týdne.