Česká republika, kterou v Bruselu zastupují ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, vyčká s uznáním Kosova na postoj dalších zemí.

Velké evropské státy, jako je Německo, Francie a Velká Británie, jsou připraveny Kosovo uznat. Proti jsou naopak Kypr, Řecko, Rumunsko a Španělsko, které se obávají, že uznání by mohlo posílit separatisty. Kypr kvůli Turkům na severu ostrova, Rumuni se bojí reakce proruských separatistů v Moldávii a Španělé Basků. Okamžitě uznat Kosovo nechtějí ani Bulharsko a Slovensko.

"Španělská vláda neuzná jednostranný akt kosovského parlamentu," prohlásil v Bruselu španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos. Podle něj je v rozporu s mezinárodním právem. Zákonné by to prý bylo, pokud by šlo o dohodu obou znesvářených stran, nebo pokud by to bylo podpořeno rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Vyjádření švédského ministra zahraničí Carla Bilda, že doufá v konsensus, tak zřejmě zůstane jen zbožným přáním.

K závěru nedospěla ani Rada bezpečnosti OSN

I Rada bezpečnosti je rozdělena. Rusko, které ji svolalo, tvrdí, že deklarace by neměla být uznána. Podle Moskvy není žádný důvod měnit rezoluci 1244 z roku 1999, která svěřila správu Kosova pod OSN.

„Vedoucí civilní mise OSN v Kosovu by deklaraci měl prohlásit za neplatnou", prohlásil v neděli ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Moskva také požaduje garanci územní celistvosti Srbska. Moskva je rovněž rozhodnuta zabránit tomu, aby se Kosovo v případě, že je západní země uznají, stalo členským státem OSN.

Naopak sedm západních států včetně USA, Velké Británie, Belgie a Francie tvrdí, že situace se v zemi změnila, a proto je třeba změnit přístup. Nad situací v Kosovu vyjádřila znepokojení i Čína, které vyzvala k rychlému zahájení rozhovorů se Srbskem.

Generální tajemník OSN Pan Ki Mun uvedl, že Kosovo zůstane pod správou OSN. Kosovští předáci se už neděli přihlásili k plánu omezené svrchovanosti, který ale neodsouhlasilo Rusko a Srbsko.

Čtěte také:
Kosovo vyhlásilo nezávislost
Kořeny konfliktu v Kosovu sahají do 14. století
Vyhlášení nezávilosti Kosova završilo rozpad Jugoslávie
Václav Klaus nepodporuje uznání nezávislého Kosova
Srbové zaútočili na americké velvyslanectví v Bělehradě
Vůdci kosovských Albánců jsou spojováni se mafiemi

Jednání Rady bezpečnosti budou pokračovat i v pondělí otevřeným zasedáním za účasti srbského prezidenta Borise Tadiče.

Bělehrad jednostranné vyhlášení nezávislosti tvrdě odmítl. Davy nespokojených mladých lidí se v hlavním srbském městě celou nos střetávali s policisty, když útočily na velvyslanectví USA a Slovinska, které předsedá EU.