Proti obnovení členství Ficovy strany se postavili pouze Belgičané a Maďaři. Smer - sociální demokracie se mezi evropské socialisty vrací po téměř roce a půl. V říjnu 2006 mu PES pozastavila členství kvůli tomu, že vytvořil koalici s nacionalistickou Slovenskou národní stranou. Její předák Ján Slota je nechvalně známý svými výpady proti maďarské či romské menšině.

Fico v telefonickém rozhovoru s předsedou eurosocialistů slíbil, že jeho vláda zapracuje do návrhu sporného tiskového zákona připomínky OBSE. Rozhodující však byl pravděpodobně dopis, který eurosocialistům společně zaslali Fico a Slota. V něm se oba zavázali, že budou podporovat menšinová práva a dodržovat demokratické standardy běžné v Evropské unii.

"Odmítáme všechny formy diskriminace, netolerance a nenávisti. Na Slovensku má každá osoba právo na důstojný život a zacházení bez ohledu na etnický původ, rasu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženství," citoval deník SME z dopisu. Fico a Slota také chtějí "vybudovat společnost založenou na respektování lidských práv, včetně práv osob patřících k jakékoliv menšině".

Zpět mezi svými
Mluvčí strany Smer - sociální demokracie Katarína Kližanová - Rýsová uvedla, že strana je nyní tam, kam vždy patřila. "Rozhodnutí Strany evropských socialistů bereme na vědomí. Strana Smer - sociální demokracie se nyní může soustředit na zabezpečení silného ekonomického růstu a budování sociálního státu. To jsou naše priority," uvedla mluvčí.