Možný vstup Ukrajiny do NATO byl jedním z témat horké schůzky ruského prezidenta Putina a jeho ukrajinského protějšku Viktora Juščenka.

Juščenko přijel do Moskvy kvůli hrozbě, že Gazprom přestane kvůli nezplacenému dluhu dodávat Ukrajině plyn. V tomto bodě Juščenko uspěl, dodávky plynu přerušeny nebudou.

Přišel však tvrdý šleh. Putin varoval Ukrajinu, že na ni Rusko zamíří své rakety, pokud by vstoupila do NATO, nebo umožnila USA vybudovat na svém území prvky protiraketové ochrany.

Informace byla zveřejňována postupně. Nejprve bylo uvedeno, že je čistě věcí Ukrajiny, zda do aliance vstoupí. Až poté byly dodáno, že by to vedlo k odvetným krokům. Putin zdůraznil, že o podobné možnosti "je hrozné i jen přemýšlet".

BBC potom uvedla, že Rusko by na Ukrajinu zamířilo své rakety. Stejnou hrozbu už uplatnilo loni vůči České republice, pokud dovolí na svém území vybudovat radar amerického systému protiraketové obrany.

Rusko považuje všechny tyto kroky za porušení smlouvy o konvenčních zbraních v Evropě. Kvůli nim loni pozastavilo plnění závazků vyplývajících ze smlouvy.

Putin se zúčastní summitu NATO

V úterý současně přišla z Ruska překvapivá zpráva, že se ruský prezident na začátku dubna zúčastní summitu Severoatlantického paktu v Bukurešti. Uvedl to v Ženevě šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Při summitu se uskuteční schůzka Rady Rusko-NATO.

"Vrcholná schůzka Rady Rusko-NATO se uskuteční na začátku dubna (na okraj summitu NATO). Prezident Vladimir Putin přijal pozvání a zúčastní se ho," prohlásil ministr Lavrov při projevu k perspektivám rusko-evropské spolupráce v Ženevě. "To opět svědčí o skutečnosti, že Rusko je otevřeno dialogu o jakékoli otázce," dodal Lavrov.

Summit NATO se uskuteční od 2. do 4. dubna v Bukurešti. Aliance Putina pozvala, aby se setkání zúčastnil. "Dostali jsme potvrzení," řekl mluvčí NATO James Appathurai.

Bukurešťská schůzka bude první, které by se měl zúčastnit nejvyšší ruský představitel od roku 1992, kdy byl nynější formát setkávání na úrovni NATO-Rusko zaveden, napsala agentura Reuters.