Premiér Robert Fico označil tento požadavek za vydírání a "šílený nápad", který může dostat Slovensko do mezinárodní izolace.

"Parlament bude jednat o Lisabonské smlouvě. Vyděračům se neustupuje," uvedl Fico na mimořádné tiskové konferenci. Podle premiéra je opozice připravena obětovat budoucnost Slovenska v Evropské unii. "Nevidíme žádný důvod spojovat hlasování o ratifikaci Lisabonské smlouvy s návrhem tiskového zákona," dodal.

Opozice upozorňuje, že ke schválení Lisabonské smlouvy je potřebná ústavní většina 90 hlasů ve 150 členném slovenském parlamentě.

"Koalice na to nemá dostatek hlasů," uvedl Hrušovský. Vládní koalice disponuje v parlamentu 85 hlasy. Expremiér Mikuláš Dzurinda prohlásil, že podmínku pro jednání o Lisabonské smlouvě jsou demokratická kritéria a standardy zapracované do nového tiskového zákon.

Vláda premiéra Roberta Fica předloží do parlamentu tiskový zákon, který má nutit vydavatele a tiskové agentury, aby zveřejňovali nejen opravu chybných údajů jako dosud, ale i reakci dotčené osoby. Ta se přitom bude moci vyjádřit nejen k nepravdivým, ale i k pravdivým informacím, které se dotkly její cti, důstojnosti, soukromí a dobré pověsti.

Oprava a reakce budou muset být zveřejněny ve stejném rozsahu, písmu či místu jako původní článek, a to do tří dnů.