Nedělní incident začal v mnichovském vlaku tím, že dva pětačtyřicetiletí muži požádali skupinu mladíků, aby ztišili hudbu reprodukovanou z jejich MP3 přehrávače. Jeden z mladistvých vyskočil a udeřil muže, který si stěžoval do obličeje.

Poté, co muži z vlaku vystoupili, trojice je pronásledovala. Jednoho z nich mladíci srazili na zem a zranili kopanci. Druhého muže zasáhli kusem cihly do hlavy.

Podobně dopadl muž, který před dvěma týdny v mnichovském metru upozornil kouřící mladíky, že to ve vlacích není povoleno. Sedmnáctiletý Řek a jeho dvacetiletý kamarád tureckého původu teď čelí obvinění z pokusu o vraždu.

Nárůst útoků mladistvých, z nichž mnozí jsou potomky imigrantů, kteří se v Německu usadili v 60. letech, vyvolal v zemi debatu o zločinnosti mezi přistěhovalci. Hessenský předseda Roland Koch řekl, že v zemi je „příliš mnoho cizích kriminálníků“.

Pravicoví politikové volají po nových nápravných ústavech či deportacích nepřizpůsobivých jedinců. „Musíme zpřísnit tresty. Jestliže pak neuspějeme s integrací, vyhoštění je poslední možností, která zbývá,“ nechal se slyšet bavorský předseda Günter Beckstein.