V trojzemí nejpre otevřeli Merkelová a Tusk německo-polskou hranici na silničním přechodu Žitava - Friedensstrasse - Porajów. Pak se politici přesunuli na polsko-českou hranici, jen kousek od místa, kde se v květnu 2004 konala největší lidová slavnost k rozšíření EU. Tusk a Topolánek tam symbolicky přeřízli dřevěnou maketu hraniční závory.

"Když se podíváme po pohraničí, vidíme, jak otevření bylo očekávané," řekla Merkelová. Podle ní je zrušení hranic dobré hlavně pro děti, které to brát jako samozřejmost, zatímco starší generace o tom je snily.

Německá kancléřka Merkelová (uprostřed), předseda EU Barroso(vpravo), český premiér Topolánek (vlevo) a polský premiér Tusk(třetí zleva) na oslavách vstupu ČR a Polska do schengenského prostoru v saské Žitavě.Německá kancléřka Merkelová (uprostřed), předseda EU Barroso(vpravo), český premiér Topolánek (vlevo) a polský premiér Tusk(třetí zleva) na oslavách v Žitavě.foto: ČTK/Radek Petrášek

"Přeji všem zemím, aby mohly zažít podobný den, jaký nyní zažíváme my. (...) Jsem hrdý," řekl Topolánek. "Nyní bouráme hranice, musíme ale také stavět cesty," poznamenal Tusk.

"Byli jsme rozděleni železnou oponou, nyní máme celou Evropu sjednocenou kolem hodnot demokracie a míru," poznamenal Barroso. Připomněl, že Evropa je "konstrukce pro lidi, kteří mohou nyní snadno cestovat od Portugalska po Tallinn".

Oslavovali Češi i Slováci

Na hranicích se všemi sousedními státy Česka se celý čtvrtek konaly oslavy. Politici a starostové na mnoha místech přeřízli symbolickou hraniční závoru.

Podle většiny českých starostů i obyvatel zrušení hraničních kontrol usnadní výměnu pracovních sil a vylepší turistický ruch. Naopak Rakušané a Němci žijící u hranic mají obavy ze zvýšené kriminality, které s nimi ale trochu sdílejí i české obce sousedící s Polskem a Slovenskem.

Řada obyvatel česko-slovenského příhraničí, kteří jezdí na Slovensko za příbuznými, přáteli i na nákupy, se však na zrušení hraničních kontrol těší. Mnozí z nich dnes oslavovali na česko-slovenském hraničním přechodu Starý Hrozenkov, kde symbolicky přeřízli závoru český ministr vnitra Ivan Langer a jeho slovenský protějšek Robert Kaliňák.

Češi slavili vstup do Schengenského prostoruAutor: ČTK

TÉMA: SCHENGEN: Z hranice zmizely kontroly
Stovky lidí, převážně Čechů, se účastnily také oslav na rakousko-českém přechodu Mikulov/Drasenhofen. Skeptičtější Rakušané byli přítomni spíše jen v rámci služebních povinností nebo na pozvání.

Největší rozšíření schengenského prostoru v historii symbolicky ukončí období rozdělení Evropy na Východ a Západ. Volný pohyb po Evropě byl před osmnácti a více lety snem Čechů a zůstával jím i po pádu komunismu a vstupu ČR do Evropské unie.

Železná opona v Evropě padla o 18 let dříve, než v ČR zmizely hraniční kontroly. Na archivním snímku z prosince 1989 přestřihují tehdejší ministři zahraničí Československa a Rakouska Jiří Dienstbier a Alois Mock ostnatý drát u přechodu Hatě.Železná opona v Evropě padla o 18 let dříve, než v ČR zmizely hraniční kontroly. Na archivním snímku z prosince 1989 přestřihují tehdejší ministři zahraničí Československa a Rakouska Jiří Dienstbier a Alois Mock ostnatý drát u přechodu Hatě.foto: ČTK
I když zejména lidé z příhraničních oblastí mají z rušení hraničních kontrol obavy zejména kvůli možnému nárůstu kriminality, většina se na volný přechod hranic těší.

O zájemce o poslední razítko do pasu nebyla v Mikulově nouze.O zájemce o poslední razítko do pasu nebyla v Mikulově nouze.foto: ČTK/Václav Šálek

Narozdíl od například sousedního Slovenska, padnou kontroly podél celé hranice ČR. Češi tak budou moci volně projíždět do sousedních zemí a střed Evropy má znovu stát tím, čím kdysi byl - prostorem, v němž se volně stýkají a spolupracují národy regionu.

Slavnostní ohňostroj zahájil 20. prosince ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku oslavy vstupu ČR do schengenského prostoru.Slavnostní ohňostroj zahájil ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku oslavy vstupu ČR do schengenského prostoru.foto: ČTK/Zdeněk Němec
Na hranicích zemí, které se k schengenu nově přidávají se konaly symbolické ceremoniály rušení přechodů a na mnoha místech je doprovázely lidové slavnosti.

Jedna z posledních kontrol na česko-německém hraničním přechodu v Rumburku.
Jedna z posledních kontrol na česko-německém hraničním přechodu v Rumburku.foto: ČTK/Radek Petrášek
Na vybraných hraničních přechodech odstraňovali hraniční závory přední politici.

Slovenský premiér Robert Fico (vlevo) a rakouský spolkový kancléř Alfred Gusenbauer na rakousko-slovenském hraničním přechodu Petržalka - Berg společně přeřízli symbolickou závoru už dopoledne.foto: ČTK/AP

Symbolickou závoru mezi Čechy a Slováky přeřezali na přechodu Starý Hrozenkov ministři vnitra obou zemí.

Odstraňování bezpečnostního plotu v Ahlbecku na pomezí s Polskem.Odstraňování bezpečnostního plotu v Ahlbecku na pomezí s Polskem.foto: ČTK/Frank Hormann


Schengenský prostor dosud tvořilo 13 starých zemí Evropské unie s výjimkou Británie a Irska a dále ještě Norsko a Island. Nyní k nim přibudou všichni nováčci unie z rozšíření roku 2004 kromě Kypru, který požádal o odklad vstupu.

Schengenský prostor je založen na tom, že když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do jiných zúčastněných států nemusí žádnými dalšími hraničními kontrolami procházet. Česko bude po jeho rozšíření sousedit pouze se státy, které jsou do prostoru rovněž začleněny, takže nebude například na rozdíl od Slovenska mít žádnou vnější hranici prostoru.

Od března příštího roku nebudou hraniční kontroly ani na mezinárodních letištích při cestách uvnitř schengenského prostoru.