"Byl to užitečný dialog. Rusko má nyní lepší povědomí o našich motivech," prohlásil na tiskové konferenci americký vyjednávač John Rood. Připustil však, že žádného průlomu v jednáních dosaženo nebylo. "Některé rozdíly ve stanoviscích přetrvávají," řekl.

Rood zopakoval, že obranný systém má být zaměřen proti státům, jako je Írán nebo Severní Korea. Zároveň se snažil oslabit ruské obavy z protiraketového štítu. "Plánovaná obrana není zaměřena proti Rusku a nebude mít ani dostatečnou sílu, aby sestřelila útočící ruské rakety dlouhého doletu," řekl.

USA znovu varovaly před Íránem

Americký vyjednávač rovněž na schůzce předal svému ruskému protějšku rozsáhlý materiál amerických tajných služeb o íránském raketovém programu. Podle USA je íránské nebezpečí stále významné bez ohledu na to, že Teherán se podle amerických tajných služeb nesnaží vyvinout jadernou zbraň.

"Obáváme se balistických raket bez ohledu na to, jakou nálož ponesou," řekl Rood.

Schůzka v Budapešti byla už čtvrtým expertním jednáním po červencovém setkání prezidentů George Bushe a Vladimira Putina. Washington se snaží přesvědčit Moskvu, že výstavba základen protiraketové obrany v ČR a Polsku neohrožuje bezpečnost Ruska.