„Nezávisle na výsledku procesu týkajícího se statutu, Kosovo zůstane a musí zůstat místem, kde kosovští Albánci, Srbové a další musí být schopni žít společně v míru, bez strachu a zastrašování,“ prohlásil generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer.

Ministři oddělili bezpečnostní aspekty od politických. Shodli se, že pokud Rada bezpečnosti nestanoví jinak, bude NATO považovat za svůj mandát v Kosovu nadále rezoluci 1244 z roku 1999, přijatou po letecké válce proti Jugoslávii. Aliance bude mít kromě 16tisícové mise KFOR k dispozici až čtyři záložní prapory pro případ zhoršení situace. Jeden z nich je podle aliančního zdroje již v provincii, kde se v rámci rotace účastní cvičení.

ČR: jednostranné vyhlášení není šťastné řešení

Spojenci dále potvrdili, že pro své síly nebudou zpřísňovat podmínky nasazení. Pokud však jde o vlastní statut Kosova, vyslovili se pouze pro to, aby jeho hledání bylo „řízené a kontrolované“.

„Jednostranné vyhlášení není šťastné řešení. Samozřejmě by bylo mnohem lepší, kdyby to bylo umožněno rozhodnutím Rady bezpečnosti, ale bohužel k tomu asi nedojde,“ řekl ministr Karel Schwarzenberg. „Teď pracujeme na tom, aby k nezávislosti nedošlo nekontrolovaně, ale krok za krokem, bez velkých překvapení, aby se nestalo nic násilného,“ uvedl.

Ve stupňujícím se napětí poznamenaném nejednotou EU, tedy i mezi zeměmi Aliance k odtržení Kosova, si NATO pojišťuje svou základní vojenskou funkci. Velitel NATO John Craddock označil Kosovo za „nejvýbušnější otázku, které dnes NATO čelí“, a varoval před zhoršující se bezpečností.

SR nezávislost rozhodně neuzná

Podle kuloárních zpráv jsou v EU připraveny vetovat souhlas s jednostranným vyhlášením nezávislosti například Slovensko, Rumunsko a Kypr, mluví se ale i o Španělsku a Řecku. „My máme problém s jednostrannými kroky,“ potvrdil slovenský ministr Ján Kubiš, ale odmítl to spojovat s maďarskou menšinou na Slovensku.„Vždy je lepší vyjednané a zkoordinované řešení,“ dodal s tím však, že SR v Kosovu posílí svůj kontingent.

Mezitím důrazné odmítnutí SR uznat jednostranně vyhlášenou nezávislost Kosova zopakoval v tisku i premiér Robert Fico. „Schopnost říkat suverénně naše postoje je naší silou,“ dodal k tomu pro deník SME. V otázce Kosova panuje v SR shoda mezi koalicí a opozicí. Vládní Slovenská národní strana považuje nezávislost Kosova za nebezpečný precedens, který by mohl povzbudit maďarskou menšinu žijící na jihu Slovenska.

Lavrov: Moskva se řídí mezinárodním právem

Šéf ruské diplomacie Lavrov na otázku Práva jaká bude reakce Ruska na jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova řekl, že Moskva „se bude řídit mezinárodním právem a očekáváme, že ostatní země učiní totéž“.

„Vyzývám všechny, kteří hovoří o tom, že nezávislost Kosova nemá alternativu, aby neblokovali jednání,“ řekl v dalších odpovědích. Podle něj Bělehrad předložil řadu návrhů, o nichž bylo možné se domluvit, ale narazily vždy na odpor Prištiny (kosovských Albánců).