"Zjistili jsme, že za poslední zhruba rok hrozba vzrostla," řekla ministryně a odvolala se na zprávu bývalé šéfky MI5 Elizy Manninghamové-Bullerové, podle níž policie během roku zvýšila ze 1600 na 2000 počet lidí, které sleduje kvůli podezření z přípravy teroristických útoků.

"Pokud se podíváte na typ útoků, které byly buď provedeny, nebo se jim podařilo zabránit, pak mluvíme o útocích na veřejná místa, kde je mnoho lidí, mluvíme o možném užití špinavých bomb a dalších věcí," řekla ministryně.

Podle jejího názoru by Britové měli pokračovat v normálním životě, ale měli by být obzvláště obezřetní a být připraveni hlásit věci, které jsou nezvyklé, nebo se jim nezdají.

Smithová se musela vypořádávat s teroristickými útoky hned první den poté, co nastoupila do úřadu. Koncem června se útočníci pokusili v Londýně a v Glasgow odpálit auta s kanystry s benzínem. "To byla názorná ilustrace hrozeb, kterým Británie čelí," poznamenala ministryně.

Poplach kvůli uranu na Slovensku

Riziko použití špinavých bomb připomnělo ve středu zadržení necelého půl kilogramu uranu na hraničním přechodu mezi Slovenskem a Maďarskem. Slovenská policie původně hovořila o tom, že zabavený uran mohl být použit k teroristickým útoků v různé podobě, včetně špinavé bomby.

V pátek ale šéf zkušební chemické laboratoře, která uran analyzovala, uvedl, že zabavený uran byl málo obohacený a na špinavou bombu ho bylo příliš málo.