Podle deníku není možné opakující se perforace střeva dál operovat. Michal se podrobil celkem pěti operacím, kdy bylo potřebné zabránit tomu, aby se obsah střev dostával do břišní dutiny. Michal má vrozenou vadu, když jeho tenké střevo dosahuje délky jen 25 centimetrů. U zdravého dítěte v jeho věku dosahuje tenké střevo délky až 1,5 metru.

Michalův půlroční organismus je rovněž zatížený dvacetihodinovou operací, při níž ho oddělili od bratra Marka. Ten zemřel 4.října na následky infekce, poškození mozku a pooperační komplikace. Lékaři a rodiče vkládali naděje do Michala, u něhož infekce postupně ustoupila a jeho organismus se celkově zdál silnější.

Matka se smiřuje s osudem

Podle Nového času se už rodiče pomalu smiřují s tím, že ztratí i druhého syna. "Pomalu se smiřujeme s tím, že v nebi budeme mít nejen jednoho, ale dva andělíčky. Když jsme přišli o Marečka, doufali jsme, že alespoň Miško zůstane s námi. I když byl jeho stav vážný a jeho krátké střevo mu museli lékaři stále operovat, doufali jsme ve šťastný konec. Pro matku je mimořádně těžké dívat se, jak její dítě odchází. Pokud má zemřít, prosím Boha, aby se netrápil a odešel pokojně," cituje deník matku.

Údajně už ani lékaři nedávají Michalovi šanci k přežití. "K jeho stavu se staví realisticky. Je údajně tak vážný, že se chirurgicky už nedá řešit," dodává matka.

Pesimističtí lékaři

Dětská fakultní nemocnice v Bratislavě na své internetové stránce označuje stav Michala za kritický. Lékaři už před časem přiznali, že ztrácejí optimismus. "Jsem na straně pesimistů. Jeho naděje jsou velmi malé," uvedl ošetřující lékař Tibor Šagát. Konstatoval, že pokud v krátké době nenastane pozitivní změna v zažívacím traktu, Michalovy vyhlídky jsou špatné. Primář chirurgie Vladimír Cingel uvedl, že pro Michala je krátké tenké střevo limitujícím faktorem.

Bratři se narodili 11. dubna 2007 a byli srostlí břichem a částí hrudníku. Lékaři je oddělili v průběhu náročné dvacetihodinové operace 14. a 15. září. Bez operace neměl ani jeden z chlapců naději na přežití.