Konstatoval, že pokud v krátké době nenastane pozitivní vývoj především v zažívacím traktu, Michalovy vyhlídky jsou špatné. "Nikdy neskládáme zbraně, ale tenké střevo je stejně důležitý orgán, jako srdce," konstatoval Šagát. Primář chirurgie Vladimír Cingel uvedl, že Michalovo tenké střevo dosahuje délku pouhých 25 centimetrů. "V tomto věku mají děti tenké střevo o délce jeden a půl metru. U Michala je to vrozená vada a je to pro něho limitující faktor," uvedl.

Lékaři v souvislosti se středeční operací břicha uvedli Michala opětovně do umělého spánku. "Proces postupného probouzení z umělého spánku jsme přerušili," dodal Šagát. Lékaři přiznali, že chirurgicky mohou Michalovi pomáhat, ale přetrvávající těžký stav jeho organismus vyčerpává. "On už vyčerpal své rezervy a nebýt léků, situace by byla ještě mnohem horší," řekl Šagát.

Michal od oddělení překonal už pět operací střev, na nichž vznikaly otvory a obsah střev se dostával do břišní dutiny. 

Od oddělení siamských dvojčat Michala a Marka uplynulo 33 dní. Marek zemřel před dvěma týdny na následky pooperačních komplikací, infekce, selhání životně důležitých orgánů a poškození mozku. Bratři se narodili 11. dubna 2007 a byli srostlí břichem a částí hrudníku. Lékaři je oddělili v průběhu náročné dvacetihodinové operace 14. a 15. září. Bez operace neměl ani jeden z chlapců naději na přežití.