"Vybízíme vlády našich čtyř zemí, aby vystoupily proti rakouskému postoji," prohlásil maďarský prezident Lázsló Szólyom na závěr dvoudenního summitu zemí visegrádské čtyřky v Keszthely u Balatonu. "Nelze připustit, aby naše země byly vystaveny omezením, byť jen přechodného rázu," dodal Szólyom.

Rakousko chtělo příští rok obnovit kontroly na hranicích během evropského šampionátu v kopané pořádaného souběžně v Rakousku a ve Švýcarsku. Kvůli tomu chtělo odložit i samotné rozšíření.

Dvoudenní setkání hlav států V4 se účastnili prezidenti Česka, Slovenska, Polska a Maďarska Václav Klaus, Ivan Gašparovič, Lech Kaczyński a László Sólyom.

Češi nejsou kategoricky proti

Náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar před zahájením jednání nesdílel rozhořčení maďarského premiéra Ference Gyurcsánye.

"Pokud bude všechno řádně provedeno v rámci pravidel, na omezenou dobu a z bezpečnostních důvodů, tak je to možné. Může se stát, že i my budeme v mimořádných situacích potřebovat obnovit kontroly na hranicích. Pokud to nebude překračovat vymezené mantinely, tak to má smysl," míní Pojar.

Klaus proti překážkám

Václav Klaus zdůrazňoval potřebu postoupit v odstraňování existujících překážek v Evropské unii, na což se míní soustředit i české předsednictví v první půlce roku 2009.

"Volnost pohybu nemůže zůstat jen na papíře, je třeba ji vybavit i příslušnou dopravní infrastrukturou," zdůraznil maďarský hostitel schůzky. Spolu s polským prezidentem upozorňoval, že železniční a silniční trasy v EU jsou vybudovány či se staví ze západu na východ, a ne ze severu na jih, jak by více odpovídalo zájmům visegrádských zemí."

Čtyři prezidenti se také shodli na požadavku, aby Ukrajincům, Bělorusům a dalším občanům nečlenských zemí byla po rozšíření Schengenu víza vydávána zdarma. Podle Poláka Lecha Kaczyńského sice panují neshody s režimem v Minsku, ale to by nemělo vytvářet překážky pro cestování obyčejných Bělorusů. "Neměli bychom vytvářet komplikace pro občany třetích zemí. Víza ano, ale bezplatně," připojil se Václav Klaus.

O ústavní smlouvě se nejednalo

Debata o nové smlouvě EU se na pořad jednání nedostala. Rozhodnutí o ní padlo už na červnovém summitu v Bruselu. "Vlak se rozjel. Je to poněkud zvláštní vlak. Má motor, ale nemá brzdy (...)," podotkl Klaus s tím, že "už není o čem diskutovat".