"Pokud by mu udělili na Slovensku azyl, jeho vydání do Alžírska by bylo nepřípustné," upozornil Labsího právní zástupce Milan Menyhart. 

UNHCR upozornil, že případné vydání Labsího po udělení azylu nepřichází v úvahu, protože by to bylo v rozporu s mezinárodními závazky Slovenska.

Alžír požádal o jeho vydání letos začátkem června.

Slovenský ministr spravedlnosti Štefan Harabin v této souvislosti upozornil, že je nutné upravit zákon o poskytování azylu. "Dnes je totiž možné bez uvedení nových důvodů neustále opakovat azylovou proceduru a úmyslně oddalovat vydávání. Takovýto stav je v rámci Evropské unie nepřípustný," konstatoval ministr.

Labsího věznila už Velká Británie a Francie

Slovenská policie zadržela Labsího na základě mezinárodního zatykače loni v dubnu. Labsí je údajně členem alžírské teroristické skupiny islámských radikálů GSPC napojené na al-Kajdá. Po nelegálním vstupu na slovenské území byl Labsí umístěn v uprchlickém táboře ve městě Medveďovo. Na Slovensku má mít Labsí manželku a syna, kteří mají slovenské občanství.

V minulosti seděl za přípravu teroristických útoků ve vězení ve Velké Británii a ve Francii. Měl údajně cvičit teroristy, kteří v roce 2001 zaútočili na New York. Na Slovensku se pak údajně kontaktoval s Rabahem Kadrim, zatčeného v roce 2002 britskou policií okamžitě po příletu z Bratislavy do Londýna.