"Je to situace, kterou vláda nechtěla a nevítá ji. Nemáme ale na vybranou, musíme to udělat," řekl šéf britské diplomacie. Dodal, že bude třeba revidovat spolupráci s Ruskem v několika oblastech, mimo jiné i v otázce vízové povinnosti.

Británie žádá po Moskvě vydání ruského podnikatele Andreje Lugového, kterého považuje za hlavního podezřelého z vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Ten zemřel na otravu vysoce radioaktivním poloniem 210 loni v listopadu v Londýně krátce po setkání s Lugovým.

Moskva odmítá Lugového, také bývalého agenta výzvědných služeb, vydat s poukazem na svoji ústavu, která jí to nedovoluje. Nabízí, že bude podnikatele sama trestně stíhat, dostane-li k tomu pádné důkazy. Lugovoj obvinění popírá a odmítá dobrovolně jet do Británie z obav, že by soud k němu nebyl údajně spravedlivý.

Je to poprvé po jedenácti letech, kdy se Británie uchyluje k vyhoštění ruských diplomatů. V květnu 1996 vykázala čtyři Rusy pracující na ruském velvyslanectví v Londýně odvetou za vyhoštění čtyř britských diplomatů, kteří byli podle Moskvy v kontaktu s ruským občanem pracujícím pro britské výzvědné služby.