Výbor, který povede bývalý ministerský předseda Edouard Balladur, by měl své návrhy předložit do listopadu. Sarkozy řekl, že by žádné téma nemělo být tabu. Mimo jiné by se podle něho mohlo jednat o omezení počtu mandátů prezidenta, vypracování statusu opozice nebo vnesení prvků poměrného zastoupení do dosavadního výlučně většinového systému.

Instituce a ústava jsou další z řady oblastí, které chce Sarkozy reformovat po dlouhém období vyznačujícím se podle něho stagnací. Reformy už nemohou čekat, prohlásil

Do ohlášeného Balladurova výboru Sarkozy zve i osobnosti z řad opozice, například bývalého socialistického ministra Jacka Langa. Tomu jeho strana pohrozila, že pokud nabídku přijme, bude musit pozastavit svou činnost v jejím vedení. Lang reagoval tím, že z něho odešel rovnou, a vyzval k houfné demisi tohoto vedení.

Socialistická strana je po porážkách v letošních prezidentských [celá zpráva] a parlamentních volbách [celá zpráva] v krizi, kterou Sarkozyho taktika přetahování jejích vybraných osobností ještě prohlubuje. Pro případnou revizi ústavy ale bude Sarkozy Socialistickou stranu potřebovat, protože bez ní nedosáhne v Národním shromáždění třípětinové většiny, která je pro schválení nutná.