"Byl jsem na procházce z dcerou a jejím přítelem jen kousek za posledními domy v obci, když jsem uslyšel, že se něco pohybuje ve křoví. Myslel jsem, že je to divočák, když v tom na mě zaútočil medvěd," líčil situaci 54letý Peter.

Medvěd zaútočil pouze na něj, jeho dceru a jejího přítele si nevšímal. Dcera následně odvezla otce do nemocnice. Místní myslivec pro agenturu TASR uvedl, že v neděli ráno viděl nedaleko místa útoku medvěda, který doprovázel medvědici s mládětem. "Útočit mohl právě tento medvěd, který chránil medvědici a mládě," uvedl.

Medvědi se přemnožili

Podle odborníků se medvědi na Slovensku přemnožili, a proto dochází k častějším útokům na lidi. Minulý týden zastřelili nedaleko Popradu medvěda, který v polovině června zaútočil na houbařku. Její muž tehdy bodl medvěda do krku. [celá zpráva] Zraněný medvěd mohl být agresivní, proto bylo rozhodnuto o jeho odstřelu. Začátkem června napadla 200kilogramová medvědice 30letou lesní dělnici nedaleko středoslovenského města Jastrabie v Kremnických horách. [celá zpráva]

Na Slovensku žije podle odhadů asi 800 medvědů a odborníci to považují za příliš vysoké číslo. Ředitel státní ochrany přírody Ján Mizerák navrhuje, aby byla polovina medvědů zastřelena. Ochranáři naopak tvrdí, že počet medvědů by si měla regulovat příroda a prosazují dodržování zákazu lovu těchto šelem. Mizerák však trvá na svém a požaduje zjednodušení povolení k lovu medvěda. Podle něho by se mělo povolit lákání medvěda na masovou návnadu, co je v současnosti zakázáno.

"Jsou přemnoženi, nemají dost přirozené potravy, trpí zdravotními těžkostmi a čelí nevhodnému poměru samců a samic," argumentuje. Poukazuje také na stále častější výskyt medvědů, kteří chodí na odpadky ke kontejnerům. [celá zpráva] "Takový medvěd si už na normální stravu nepřivykne a je potřeba ho odchytit. Jenže ho není kde umístit, slovenské ZOO medvědy nechtějí. Jaký je to chráněný živočich, když ho nikdo nechce," dodává.