Všechny průzkumy totiž předpovídají vítězství Sarkozyho neogaullistického Svazu pro lidové hnutí (UMP) nad socialisty, kteří po porážce své kandidátky Ségolene Royalové [celá zpráva] tápou a snaží se zachránit, co se dá. V předvolebních prohlášeních proto již vyzývají jen k "odvrácení pravicového tsunami".

Naproti tomu Sarkozy s UMP volají po jasném mandátu, aby se Francie mohla pustit do reforem. "Francouzky a Francouzi, žádám vás o většinu, kterou potřebuji, abych mohl vládnout a dodržet své předvolební sliby," řekl Sarkozy na předvolebním mítinku v Le Havre.

UMP může se svými spojenci v 577členném Národním shromáždění získat 366 až 460 křesel, zatímco nyní jich má 359. Socialisté, kteří mají 140 křesel, budou prý rádi, když tento stav udrží. Podle průzkumů musejí počítat spíš s propadem, a to možná až na 80 mandátů.

Mnohé také nasvědčuje, že se dále oslabí pozice komunistů a zelených. Komunisté by dokonce mohli přijít o možnost ustavit samostatnou parlamentní frakci, pro kterou je zapotřebí minimálně 20 křesel. Situaci menších stran značně komplikuje fakt, že se ve Francii volí na základě většinového systému s 577 jednomandátovými volebními obvody. Ten prakticky zcela eliminuje krajně pravicovou Národní frontu (FN) Jeana-Marie Le Pena, která v nynějším Národním shromáždění nemá žádné zastoupení a zřejmě ho ani tentokrát nezíská.

Bayrou velké šance nemá

S velkými zisky nemůže počítat ani Francois Bayrou, který skončil v prezidentských volbách jako třetí s 19 procenty. Jeho dosavadní centristický Svaz pro francouzskou demokracii (UDF) měl dosud 29 parlamentních křesel, ale většina poslanců UDF již stačila "přeběhnout" k UMP. Bayrou mezitím vytvořil novou politickou stranu - Demokratické hnutí (MoDem), které ale má naději na zisk nanejvýš šesti mandátů.

Parlamentní volby ve Francii jsou dvoukolové. Uchazeč může zvítězit již v prvním kole, pokud obdrží nejméně 50 procent odevzdaných hlasů. Nezíská-li je žádný z kandidátů, koná se za týden, v neděli 17. června, druhé kolo, do nějž postupují uchazeči, kteří získali minimálně 12,5 procenta hlasů. Pak již k vítězství stačí prostá většina.