Umírněnější verze návrhu, která ustavuje úřad zvláštního zmocněnce pro záležitost uprchlíků z Kosova, "nic nezměnila," řekl Čurkin.

Ačkoliv je stále součástí Srbska, nachází se Kosovo od ukončení bombardování srbských cílů Severoatlantickou aliancí v roce 1999 pod patronátem OSN. NATO se pro intervenci rozhodlo, aby zastavilo násilnosti Srbů na etnických Albáncích v Kosovu, z nichž se někteří rozhodli pro ozbrojený odpor.

Bývalý finský prezident Marrti Ahtisaari představil svůj plán o budoucím statutu Kosova v březnu po několikaměsíčních jednáních s oběma stranami. [celá zpráva] Kosovo by podle plánu mělo mít možnost užívat vlastní státní symboly včetně vlajky a hymny, vstoupit do OSN, uzavírat mezinárodní smlouvy a vytvořit si vlastní lehce vyzbrojené bezpečností síly. Srbská vláda návrh odmítá. [celá zpráva]

Kosovo vytváří nebezpečný precedens, tvrdí Moskva

Rusko se obává, že nezávislost Kosova by mohla probudit naděje separatistů od Indonésie až po Španělsko. Ruský prezident Vladimir Putin už letos v únoru varoval, že kosovskou nezávislost budou považovat za precedens kromě jiných také prorusky orientované odštěpenecké oblasti v Moldavsku a Gruzii.

Spojené státy a Evropská unie trvají na tom, že Kosovo je zvláštní případ, protože od roku 1999 se nachází pod správou mezinárodního společenství.