Lugovoj na tiskové konferenci sdělil, že Alexandr Litviněnko nebyl jeho nepřítel a neměl důvod jej zabít. "Saša nebyl můj nepřítel. Ke knihám, které psal, jsem nebyl chladný, ani jsem do nich nebyl žhavý. Věnoval jsem se obchodu a nezajímaly mě." Podle něj mohl být Litviněnko jen obětní beránek.

Lugovoj také uvedl, že se ho britské tajné služby loni pokusily otevřeně naverbovat jako tajného agenta. "Žádaly mě, abych sbíral jakékoli kompromitující materiály o prezidentu Putinovi a členech jeho rodiny," sdělil na tiskové konferenci a dodal: "To bych musel být naprostý idiot, abych nepochopil, že pod zástěrkou rozvoje společného obchodu se odehrává banální najímání s konkrétními politickými a výzvědnými úkoly proti Rusku a jeho prezidentovi. Nepočítám se k velkým příznivcům Putina ale učili mne bránit vlast a ne ji zrazovat." Litviněnko, a také v Londýně žijící někdejší magnát a nynější politický exulant Boris Berezovskij, byli podle Lugového také naverbováni britskou rozvědkou.

Lugového spekulace o vrazích

Lugovoj vyjmenoval tři vlastní verze, kdo může stát za vraždou Litviněnka. Kromě britských tajných agentů, kteří prý nad Litviněnkem ztráceli kontrolu a snažili se jej zbavit, to mohl Boris Berezovskij. Třetím možným motivem je podle něj msta "ruské mafie" ze Španělska, s jejímž vyšetřováním údajně Litviněnko pomáhal. Lugovoj zdůraznil, že možností může být víc: "Není ale pochyb, že Litviněnko nemohl být v žádném případě otráven bez kontroly britských tajných služeb".

Mluvčí britského ministerstva zahraničí obvinění popřel a prohlásil, že je to čistě kriminální záležitost, při níž byl zabit v Londýně britský občan a při níž byli další britští občané a návštěvníci vystaveni smrtelnému bezpečí.

Britové žádají vydání Lugového [celá zpráva], protože je hlavním podezřelým z vraždy bývalého agenta KGB Litviněnka, který byl loni otráven radioaktivním poloniem. [celá zpráva] Moskva vydání Lugového s odkazem na ústavu odmítla.

"Je mi jasné, že když sám pojedu do Londýna, tak mne každopádně odsoudí, aby si zachovali vlastní čest. Proto v nejbližší době najmu významné londýnské právníky, aby u britských soudů chránili mé dobré jméno," prohlásil Lugovoj.