Policie při domovních prohlídkách zabavila značné množství počítačových materiálů a dokumenty o džihádu, konstatovalo ministerstvo vnitra. Operace se uskutečnila na příkaz madridského soudce Baltasara Garzóna.

Španělsko podniká pravidelně zátahy a lidi podezřelé z napojení na terorismus už od útoků 11. září 2001. Aktivitu zvýšila po dubnových atentátech v Alžírsku a v Maroku, protože tamní odnož al-Kajda, což je bývalá Salafistická skupina pro kázání a boj. Ve svých nedávných prohlášeních několikrát uvedla zmínku o al-Andalus, což je označení Pyrenejského poloostrova za nadvlády Maurů od 8. do 15. století. Považují ho za mýtické území, které je třeba získat zpět.

Verbíři v Itálii jsou naopak na svobodě

Milánský soud v pondělí rozhodl, že propustí 32 radikálních muslimů, kteří byli obviněni z toho, že se podíleli na najímání dobrovolníků do konfliktů v Bosně a na Blízkém východě. Soud dospěl k závěru, že jejich obvinění je promlčeno. Z celkem 35 obžalovaných byly odsouzeny jen tři osoby, a to k trestům od tří a půl roku do šesti let.

Obžalovaní, kteří pocházeli z Egypta, Tuniska, Maroka a Libye, byli obviněni z příslušnosti k teroristické organizaci, která poskytovala v první polovině 90. let podporu Salafistické skupině pro kázání a boj a skupině Ansar Islám napojené na al-Kajda.

V rozsudku bylo uvedeno, že dnešní imám milánské mešity Abú Imád, na něhož se promlčení rovněž vztahuje, je zodpovědný za vytvoření buňky, která posílala bojovníky do balkánských válek.