Teplota je v posledních dnech podle meteorologů deset stupňů na dlouhodobým průměrem. Letošní květen je nejteplejší za několik posledních desetiletí. Abnormálně horké počasí má v celém centrálním Rusku trvat. Tento týden by měly teploty vystoupit na 35 stupňů Celsia. Ještě tepleji je na jihu země, v Astracháni se čeká 37 až 38 stupňů Celsia.

Omezen odběr elektřiny

Státní energetická společnost RAO JES oznámila, že omezila v ruské metropoli odběr elektřiny pro nebytový sektor. Omezení mají platit do úterního večera. Spotřeba energie v Moskvě stoupla o osm a v Petrohradu o 12 procent oproti stejnému období loňského roku. V horkých dnech lidé nechávají na plný výkon puštěná klimatizační zařízení a větráky, které spotřebují více energie než běžné spotřebiče.

Dispečeři jednotného energetického systému Moskvy ze společnosti Sistemnyj operator začali v pondělí pracovat ve zvláštním režimu. Posíleny byly zásahové a operativní skupiny, zaveden byl nepřetržitý režim sledování, aby se zamezilo rozsáhlejšímu výpadku.

Horko komplikuje i ekologickou situaci, v tetelícím se vzduchu se zvyšuje koncentrace oxidů dusíku. Narůstat bude i koncentrace přízemního ozónu.