"Dospěl jsem k závěru, že policií zaslané důkazy jsou dostačující k obvinění Andreje Lugového z vraždy Litviněnka jeho úmyslným otrávením. Za těchto okolností jsem instruoval právníky k podniknutí kroků k vydání Andreje Lugového z Ruska do Velké Británie, aby mohl být obžalován z vraždy," řekl na mimořádné tiskové konferenci v Londýně generální prokurátor Ken Macdonald, který se závěry vyšetřujících policistů zabýval od ledna.

Litviněnko zemřel loni v listopadu na otravu radioaktivním poloniem 210. [celá zpráva] Lugovoj se s Litviněnkem sešel v Londýně krátce před tím, než bývalý agent onemocněl. Litivněnko na smrtelné posteli z činu obvinil ruského prezidenta.

Lugového vyslechli britští vyšetřovatelé v Moskvě v prosinci a už tehdy se stal hlavním podezřelým. Tím druhým byl ruský podnikatel Dmitrij Kovtun, který se setkání v Londýně rovněž zúčastnil.

Lugovoj začátkem roku označil podobná obvinění za lživá. Rusko už dříve oficiálně sdělilo britským vyšetřovatelům, že žádný obviněný Rus nebude vydán k trestnímu stíhání do ciziny. Podle ruských úřadů to nedovoluje ústava. Oficiální činitelé v Rusku jsou přesvědčeni, že za vraždou je Litviněnkův mecenáš a politický protivník prezidenta Vladimira Putina Boris Berezovskij, který žije v Londýně v azylu.