"Budeme blokovat všech 16 přechodů tak dlouho, dokud našeho požadavku nedosáhneme," řekl za organizátory protestů Roland Egger s tím, že příští blokády se navíc prodlouží. Zda budou i celodenní, není zatím jasné.

Protestní diplomatickou nótu berou demonstranti jako svůj částečný úspěch. "Nóta měla ale být podána rozhodně dříve. V žádném případě to ale neznamená, že v našich protestech polevíme," uvedl Egger.

Protest před elektrárnou

Rakouští aktivisté zorganizovali tiskovou konferenci přímo před jihočeskou elektrárnou. Sešlo se jich tam zhruba 15 v tradičních žlutých větrovkách. Před zeď nedalekého hřbitova položili transparenty Stop Temelin a na znamení, že své požadavky myslí vážně, vytvořili dlouhou řadu, kterou spojily plakáty se jmény jednotlivých přechodů.

Mezi novináři a aktivisty se objevili ale i odpůrci blokád. "Byl jsem a budu proti jaderné energetice, i proti Temelínu, ale blokáda hranic s tím nemá nic společného. Lidé jsou celý týden na cestách a těší se domů. Pak přijedou na hranice a musí tam stát kvůli tomu, že naše vláda a rakouská nestojí za nic," řekl devětapadesátiletý Horst Lampert z Neznašova u Českých Budějovic.

Žaloba by asi úspěšná nebyla

To, že ČR spuštěním Temelína porušila dohody z Melku, v níž se Praha zavázala k výměně informací ohledně bezpečnosti Temelína, se domnívají zejména aktivisté z protitemelínského hnutí Atomstopp.

Ti také tlačí na rakouskou vládu, aby na Česko v této souvislosti podalo mezinárodní žalobu. Vídeň s krokem váhá, zatím pověřila experty k posouzení, zda by Rakousko se žalobou mohlo uspět. 

První analýzy naznačují, že zřejmě nikoliv, což před středečním jednání rakouské vlády naznačil i ministr životního prostředí Josef Pröll. Ten řekl, že "žaloba proti České republice kvůli jaderné elektrárně Temelín nestojí nyní v popředí".

Aktivisté naposledy zablokovali dvanáct přechodů

"Pokud je Česká republika názoru, že splnila všechny své závazky, které vyplývají z dohody z Melku, neměl by existovat důvod, aby se nepodrobila soudnímu řízení u Mezinárodního soudního dvoru. Zdráhání České republiky podrobit se tomuto řízení by pak muselo být interpretováno jako přiznání viny," uvedli v tiskovém prohlášení odpůrci atomu.

Mluvčí Temelína Václav Brom ve středu řekl, že společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje, splnila všechny úkoly plynoucí z melského procesu.

Aktivisté blokovali hranice naposledy v pátek [celá zpráva] a tato jejich dosud nejrozsáhlejší akce vyvolala reakci české strany. Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg varoval, že Česko přednese celý problém na jednání rezortních ministrů EU, nezasadí-li se Vídeň o ukončení blokád. [celá zpráva]

Česká strana argumentuje tím, že kvůli bezpečnosti jaderné elektrárny byla zřízena společná česko-rakouská parlamentní komise a další nátlakové iniciativy tak nejsou nutné. Na zřízení komise se v únoru v Praze dohodl rakouský kancléř Alfred Gusenbauer s českým premiérem Mirkem Topolánkem. [celá zpráva]