Bayrou, o jehož voliče Sarkozy a zvlášť Royalová vehementně usilují, řekl, že oba tito kandidáti připravují Francii nové zklamání. Sarkozyho kritizoval kvůli jeho koncepci demokracie a sociálních otázek, Royalovou kvůli jejímu hospodářskému programu. Řekl ale, že je ochoten vést dialog s Royalovou, která mu ho nabídla, i se Sarkozym, pokud mu ho nabídne.

Nedělní kolo francouzských prezidentských voleb vyhrál kandidát pravice Nicolas Sarkozy, který získat 31,1 procenta, socialistka Ségolene Royalová získala 25,8 procenta. [celá zpráva] Voleb se účastnilo 85 procent voličů, což je nejvíce za poslední půl stolení. 

Průzkumy veřejného mínění pro druhé kolo mírně favorizují bývalého ministra vnitra Sarkozyho. Rozložení sil se však může změnit. Všichni kandidáti levice a zelených, kteří se do druhého kola nedostali, už vyslovili podporu Royalové. Klíčový bude ale postoj Bayrouových voličů.

Rozdělená Francie

Oba kandidáti rozdělují Francii, Sarkozy se vyslovuje pro tvrdé reformy, které by znamenaly odbourání sociálních výhod. Podle něj by Francouzi měli pracovat tvrději. Rázně chtěl zakročit i proti imigrantům.

Royalová naopak zastává socialistické pozice. Sama říká, že chce "reformovat Francii, aniž by ji znásilnila". Svým voličům vzkázala, aby pro ni hlasovali, pokud chtějí triumf hodnot lidskosti nad akciovým trhem".

Sarkozy se naopak snažil zmírnit ostří své protiimigrantské politiky, když řekl: "Vyzývám všechny Francouze bez ohledu na jejich původ, víru a stranu, aby se sjednotili se mnou. Mí drazí spoluvlastenci, chci jediné: sjednotit Francouze okolo nového francouzského snu." 

Podle něj diskuse, zejména televizní, naplánovaná na 2. května, by mohla být "skutečnou debatou idejí".To potvrzuje i Royalová: "Máme jasnou volbu mezi dvěma velmi odlišnými projekty pro společnost."

Bayrou vytvoří novou stranu

Bayrou na středeční tiskové konferenci v Paříži oznámil vytvoření nové strany, která, jak slibuje, bude "hájit veřejný zájem".

Nová formace, která by se měla jmenovat Demokratická strana, nahradí dosavadní Svaz pro francouzskou demokracii (UDF), v jehož čele zatím Bayrou stojí. Bayrou řekl, že Demokratická strana postaví v červnových parlamentních volbách kandidáty po celé Francii.