Úřady původně informovaly, že zákaz plánovaných letů gripenů byl vydán pro celou zemi. Veřejnoprávní Švédská televize následně sdělila, že vojenské cvičení Focus, jehož se účastní 600 mužů jednotek protivzdušné obrany, bude během pátku pokračovat, avšak již bez účasti čtyř gripenů. Podle švédského rozhlasu nenašlo vrchní velení letectva žádný důvod k tomu, aby zákaz rozšířilo na celé území země.

Systémová chyba by mohla ohrozit export gripenů

"Případ zatím nemá žádný dopad na švédské snahy o export nebo pronájem stíhaček gripen," řekl Odenberg podle agentury APA. "To by se ale mohlo změnit, pokud by se zjistilo, že šlo o vážnou systémovou chybu nebo něco podobného," dodal. Vzhledem k tomu, že stoje byly uzeměny jen u jednotky F21, mohlo by to znamenat, že se případné systémové chyby mohl dopouštět personál jednotky.  

Podle prvních opatrných vyjádření vojenských činitelů nehodu patrně nezavinila chyba přistávajícího pilota. Lars Jäderbloma patřil k nejzkušenějším pilotům v peruti F21 a vyvázl nezraněn. [celá zpráva]

Zkušený sedmatřicetiletý pilot Stefan Kaarle, jenž se zachránil katapultáží, závěr svého letu těsně před havárií popsal jako bezproblémový. "Měl jsem provést normální kolo nad přistávací dráhou. Neměl jsem žádné ponětí o tom, že by něco nemělo být v pořádku," řekl a dodal: "Vše se pak odehrálo velmi rychle, vymrštění z kokpitu je peklo. Ale brzy jsem poznal, že mé přistání s padákem proběhne bez problémů."

Vojenský vyšetřovatel Agne Widholm, který vede práci havarijní komise, zatím nemá pro události jasné vysvětlení. "Z toho, co zatím můžeme vidět, vyplývá, že k žádné zjevné technické chybě nedošlo. Počítačové informace však budeme analyzovat do příštího týdne a poté uvidíme více."

Česká armáda nechává gripeny v provozu

Mluvčí českého ministerstva obrany Andrej Čírtek odmítl, že by pozastavení letů v severním Švédsku ovlivnilo také plány české armády. Pozastavení letů ve Švédsku "není žádným důvodem pro armádu, aby zasahovala do provozu letounů v Česku", řekl. Stroji JAS-39 je vybaveno i české vojenské letectvo.

Švédsko má ve výzbroji 200 gripenů.. Exportovat stroj se podařilo zatím jen do Jihoafrické republiky, která koupila 28 gripenů a chystá je zařadit do výzbroje. Česká republika a Maďarsko si stíhačky pronajaly, každá země po 14 strojích. Saab vede jednání o vývozu do Dánska a Norska.