"Obžalovaní jsou vinni, že zabili šest zajatců muslimského původu. Porušili mezinárodní právo a spáchali válečný zločin na civilistech," uvedla soudkyně Gordana Božilovičová-Petrovičová.

Nejvyšší trest dvaceti let vyfasovali bývalý velitel jednotky Slobodan Medič a jeho hlavní komplic Branmislav Medič. Třináct let stráví za mřížemi Pera Petraševič, který se jako jediný přiznal. Pět let dostal Aleksandar Medič.

Brutální masakr, jeden z řady v občanské válce v Bosně, kdy bylo v Srebrenici vyvražděno 8000 muslimů, se začal řešit před dvěma lety. Tehdy se na veřejnosti objevily amatérské záběry likvidace šestice bosenských muslimů [celá zpráva] Video otřáslo srbským veřejným míněním.

Chladnokrevný masakr

Video si natočili sami příslušníci jednotky, kteří byli hrdí, že likvidují muslimy. Přestože se pak rozhodli záběry zničit, jedna kazeta byla nalezena. Zachycuje, jak osm Srbů vytáhlo z nákladního auta šest mladých muslimů. S rukama spoutanými za zády je odvedli na mýtinu na úpatí hory. Tam čtyři střelili zblízka do zad. Zbylým dvěma přikázali, aby jejich těla odtáhli do blízké stodoly, kde i je zabili.

Proces byl vůbec první, při kterém byli v Srbsku odsouzeni spolupachatelé masakru, při kterém jednotky generála Ratka Mladiče po dobytí východobosenského městečka Srebrenica v červenci 1995 povraždily na 8000 Muslimů.

Je to také dosud největší proces s válečnými zločinci vedený Srby proti Srbům před zvláštním soudem pro válečné zločiny Srbsku.