"Právě jsme setkání dokončili. Zprávu jsme schválili. Byl to velmi produktivní, ale unavující úkol. Závěrečný dokument je velmi dobrý," oznámil předseda Mezivládního panelu OSN Rajendra Pachaurí.

Zveřejněný dokument má asi dvacet stránek a shrnuje šestiletou práci zhruba 2500 odborníků. Českou republiku na jednání v Bruselu zastupoval klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jan Pretel. [celá zpráva]

Odnesou to hlavně chudé země

Návrh zprávy zdůrazňoval, že změny klimatu mají již nyní podstatný dopad a způsobují například tání ledovců, změnu výskytu různých živočišných a rostlinných druhů nebo odumírání korálových útesů. Především se však zhoršily životní podmínky v mnoha pobřežních oblastech a odrazily se na životě zejména chudých lidí v rozvojovém světě.

Na chudé země také zřejmě klimatické změny dopadnou nejhůře. Kromě přímých důsledků, jakým bude například pro Bangladéš ležící v malé výšce nad mořem v ústí Gangy zvyšování mořské hladiny, to je nedostatek prostředků pro adaptaci na změny.

Druhá zpráva z chystaných tří

Zpráva bude doporučením pro politiky, jak čelit klimatickým změnám. Bude předložena například červnovému summitu skupiny G8. Zúčastní se ho i americký prezident George Bush, jehož vláda ustoupila od kjótského protokolu. Předpokládá se, že země EU budou na Bushe tlačit, aby se USA připojily ke snižování emisí skleníkových plynů.

Panel IPCC ustavila OSN v roce 1988. Má tři pracovní skupiny, jedna se zabývá vědeckým výzkumem klimatických změn, druhá jejich dopady a třetí zmírňováním globálního oteplování. Zpráva, o která se nyní v Bruselu jedná a na které šest let pracovalo 2500 odborníků z celého světa, je druhým ze tří dílčích dokumentů.

První byl zveřejněn v únoru v Paříži. [celá zpráva] Třetí zpráva o zmírňování globálního oteplování bude zveřejněna 4. května v Bangkoku. Závěrečný dokument, který shrne poznatky všech tří zpráv, bude přijat 16. listopadu ve Valencii.

USA se brání, prý už pomáhají

Spojené státy v pátek oznámily, že už pomáhají rozvojovým zemím připravit se na drastické dopady globálního oteplování. Současně ale trvají na tom, že jsou vedoucí zemí ve snahách snížit množství emisí skleníkových plynů.

Poradkyně amerického prezidenta George Bushe v otázkách vědy Sharon Haysová s tímto prohlášením přišla krátce po zveřejnění čtvrteční zprávy. Haysová na zasedání vedla americkou delegaci.

"Je pravda, že ne všechny oblasti mají stejnou možnost se přizpůsobit," uvedla Haysová. Podle ní se USA za šestileté vlády Bushe zaměřily na pomoc lidem, aby se vymanili z chudoby a dostali lepší "zdravotní péči".