"Vláda a parlament budou do rozhodnutí ústavního soudu o prezidentově dekretu normálně pracovat dál," prohlásil v úterý před poslanci premiér Janukovyč.

Opoziční poslanci, kteří stojí za prezidentem, se však zasedání nezúčastnili, a Juščenkova strana Naše Ukrajina demonstrativně rozhodla o zřízení volebního štábu.

Skupina proruských poslanců se potom obrátila na ústavní soud a požádala ho, aby posoudil platnost prezidentova dekretu. "Žádost poslalo 53 poslanců proruské vládní koalice," řekl mluvčí Ivan Avramov. Poslanci žádají, aby ústavní soud prohlásil prezidentův dekret za neústavní.

Prezident vyzval ke klidu

Prozápadně orientovaný Juščenko na odpolední krizové schůzce znovu vyzval Janukovyče, aby se jeho dekretu podrobil. Zároveň coby vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil zdůraznil, že nepřipustí, aby se situace v zemi řešila silou, a apeloval na zástupce pořádkových a bezpečnostních sil, aby se do současné krize nevměšovaly. Připomněl, že jde o krizi politickou, kterou musejí řešit politikové.

Přívrženci prezidenta Juščenka rozbili na kyjevském náměstí Nezávislosti stanový tábor. Foto: REUTERS/Gleb Garanich

V ulicích Kyjeva podle agenturních zpráv panuje napětí. Premiérovi spojenci rozbili v noci na úterý svůj tábor před budovou parlamentu, který jsou odhodláni chránit. Stoupenci prezidenta Juščenka si vybrali stejně jako ve dnech "oranžové revoluce" v zimě 2004 náměstí Nezávislosti.