Stovky Lukašenkových "černooděnců" bojovali s demonstranty, převážně studenty a mladými lidmi. Podle světových agentur státní moc zatýká skoro každého mladého člověka, který se dostane do středu Minska. Policisté a vojáci se snaží lidi vytlačit ven, ti se v postranních ulicích znovu spojují do větších skupin, aby se protlačili do centra.

Tamní policejní šéf Anatolij Kuleskov řekl, že bylo několik lidí zatčeno, aniž by udal přesnější čísla. Zprávy o zraněných či mrtvých zatím nejsou.

Demonstranti mávali červenobílými vlajkami republiky ze začátku 20. století. Tyto vlajky jsou zakázány a stát používá symboly ze sovětské éry. V centru dění je i opoziční předák Aljaksandr Milinkevič a řada velvyslanců - např. německý, francouzský, litevský, estonský i slovenský. 

EU finančně podpoří Bělorusko, pokud bude demokratické

Protesty se konají rok po velké demonstraci proti zvolení prezidenta Lukašenka. Podle opozice byly volby zmanipulované. Lukašenkova policie se snažila akcím zabránit tím, že předem zatýkala členy opozice, podle nich pod průhlednými záminkami.

Šéf EK Barroso je přesvědčen, že se Bělorusku podaří ukončit svou politickou izolaci a EU prý chce posílit i finanční pomoc, pokud by v zemi zavládla skutečná demokracie.