"Pořád tvrdím, že velké problémy nelze řešit novými zbrojními opatřeními. Na můj vkus se vůbec ve světě vydává příliš mnoho peněz na zbrojení. A to není v souladu s mými prioritami. Německý ministr zahraničí (Frank-Walter) Steinmeier na to v evropském zájmu reagoval velmi správně, když položil otázku, zda výhody, kterých je možné dosáhnout podobnými vojenskými opatřeními, nejsou výrazně menší než nevýhody, které takový krok v mnoha ohledech přinese," řekl rakouský prezident.

Fischer tak reagoval na Steinmeierovo prohlášení pro páteční vydání jiného rakouského deníku Der Standard. Německý ministr zahraničí v něm mimo jiné zdůraznil, že do diskuse o základnách je nutné více zapojit také Rusko, protože "otevřené otázky je třeba vyjasnit s těmi, kdo se cítí - ať už právem či neprávem - podobnými strategickými rozhodnutími ohroženi".

"Je třeba vyjasnit, zda domnělé zvýšení bezpečnosti, kterého rozmístěním tohoto systému dosáhneme, přinese i slibované zvýšení stability. Musíme dávat pozor, aby spor o umístění základen nezavedl debatu nesprávným směrem," uvedl německý ministr.

S rakouským prezidentem Fischerem bude při své pondělní návštěvě ve Vídni jednat také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.