Mohutný výbuch okolím závodu, v kterém se poslední době likvidovali především protitankové miny české výroby, otřásl minulý pátek. Areál podniku je do značné míry zničený a v místě detonace zůstal kráter o průměru dvacet metrů.

Inspekce životního prostředí našla v okolí podniku silně znečištěnou vodu. Jedná se o těžké kovy, jejichž koncentrace by mohla ohrozit zdraví lidí. Odebrané vzorky obsahovaly například až třicetinásobně vyšší množství chromu, než povolují normy. Překročeny byly také limity olova, mědi a rtuti především v potoce Trebianka, který se vlévá do řeky Nitry.

Příčiny se vyšetřují

Bezprostřední příčinu výbuchu vyšetřovatelé stále vyšetřují. Slovenská policie zahájila trestní řízení ve věci všeobecného ohrožení. V případě, že šlo o lidskou chybu, pachateli hrozí až deset let vězení.

Ministr obrany František Kašický už dříve připustil, že ve Vojenském opravárenském podniku Nováky nebylo vše v pořádku. "Na základě intenzity detonace je možné konstatovat, že na pracovní lince muselo být v čase výbuchu mnohem víc munice, než připouští předpisy. Na lince může být naloženo jen takové množství munice, kolik se dá zlikvidovat za jednu směnu," konstatoval. Podnik prý v poslední době přijímal i nezaškolené brigádníky.

Ministr Kašický v souvislosti s tragédií nabídl o víkendu svou funkci, kterou ale slovenský prezident Ivan Gašparovič nepřijal, poté co Kašického ve funkci podržel také premiér Robert Fico.

Zbývající pohřešovaní jsou zřejmě mrtví

Mezi potvrzenými oběťmi jsou dvě ženy a dva muži. Mezi nezvěstnými jsou tři ženy a jeden muž. Ministerstvo obrany je nadále vede jako pohřešované. Podle odborníků však nikdo v blízkosti epicentra nemohl obrovský výbuch přežít. "Při výbuchu tak velkého množství trhaviny vznikla teplota kolem tří tisíc stupňů," uvedl nejmenovaný odborník.

Šéf slovenské policie Ján Packa připustil, že rozsahem se jedná o největší průmyslovou katastrofu nejen na území Slovenska, ale také bývalého Československa.