Prodi nabídl svou rezignaci minulou středu večer hned neúspěchu jeho středolevé vládní koalice v senátním hlasování o budoucím směřování zahraniční politiky země. [celá zpráva] Proti Prodimu tehdy hlasovalo také několik členů jeho široké koalice, zejména zástupci krajní levice a Zelených. Těm se nelíbí přítomnost italských vojsk v Afghánistánu a plánované rozšíření americké základny ve Vicenze na severu země, s nímž Prodi v lednu vyslovil souhlas.  

Italský prezident Giorgio Napolitano se po několikadenních jednáních s představiteli politických stran rozhodl Prodiho demisi nepřijmout, pověřil ale premiéra, aby předstoupil před obě komory parlamentu a požádal je o důvěru.

Středeční hlasování v Senátu dopadlo pro Prodiho koalici dobře, důvěru jí dalo 162 senátorů a 157 bylo proti. [celá zpráva] Úspěch při pátečním hlasování v poslanecké sněmovně se očekával, protože tam má narozdíl od Senátu Prodiho koalice přesvědčivější většinu.

Podle pozorovatelů se předsedovi vlády sice podařilo zahnat bezprostřední krizi, neshoda s koaličními partnery ohledně zahraniční politiky ale trvá. Šéfové stran jeho koalice se před oběma hlasováními v parlamentu zavázali Prodiho program podpořit, podmiňovali to ale dalšími jednáními o některých jeho konkrétních bodech, zejména těch týkajících se italského angažování se v Afghánistánu.