Na otázku novinářů, zda nehrozí schengenská hranice na česko -slovenské hranici kvůli zaostávání Slovenska, ministr uvedl: "Jsem přesvědčený, že Slovensko uspěje. Bezpečná slovensko - ukrajinská hranice je v zájmu i České republiky." Langer odmítl názor, že přijel na Slovensko na kontrolu. "Byla to výměna zkušeností a jednání představitelů dvou partnerských států. Máme společnou odpovědnost dotáhnout do konce proces integrace České republiky a Slovenska," uvedl.

Volný přechod hranic označil Langer za prioritu obou států. "Je to právo členských zemí Evropské unie. Zatím existují občané unie první kategorie a druhé kategorie," dodal. Se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem se Langer dohodl na návštěvě českých expertů na slovensko - ukrajinské hranici a na zapůjčení speciálního automobilu s termovizí pro potřeby této hranice. Kaliňák přiznal, že Slovensko má čtyři taková vozidla, ale jsou nepoužitelná a jsou v reklamaci.

Podle slovenského ministra vnitra měla Evropská unie před časem 166 připomínek k připravenosti Slovenska na vstup do Schengenu. "Věříme si na 110 procent, že do další hodnotící zprávy tyto úkoly splníme," zdůraznil Kaliňák. 

Langer odpoledne navštívil také Ústav paměti národa, který založil bývalý federální ministr vnitra Ján Langoš. "Chci se touto návštěvou inspirovat, protože v české republice podobný ústav nemáme," dodal.