"Chtěl bych, aby od 1. září letošního roku bylo ve všech školách povinností nosit stejnokroje a při vyučování bylo zakázáno používat mobilní telefon," řekl v pátek novinářům Giertych. O pravidlech užívání mobilů ve školách mimo dobu by měli podle Giertycha rozhodovat ředitelé.

On sám je proti mobilním telefonům, protože si ně něj studenti jednoho gdaňského gymnázia nahrávala šikanu své čtrnáctileté spolužačky, která se pak oběsila. [celá zpráva] Po její smrti ministr ohlásil reformu, jejíž součástí je zřízení převýchovných ústavů pro problémové žáky. [celá zpráva]

Zavedení stejnokrojů [celá zpráva] má podle ministra zlepšit vztahy mezi žáky, kteří se předhánějí, kdo je lépe a módněji oblečen. Chudší děti z toho mají komplexy. Stejnokroj by měl vybírat ředitel školy společně s rodiči. Náklady na jeho pořízení mají platit rodiče. Nejchudším rodinám by s koupí mělo pomoci ministerstvo financí. Stejnokroj by měl také zabránit v nošení příliš odvážného oblečení, což může být podle poslanců ultrakatolické Ligy polských rodin jednou z příčin násilí ve školách.

Za porušení zákazů by hrozily studentům různé tresty, jako napomenutí či přesun na jinou školu, v nejhorších případech pobyt ve výchovných ústavech. Tresty čekají také ředitele škol, kteří se nepodřídí doporučením ministra. Pokud někdo nebude chtít zavést jednotlivé body nového ministerského programu, může být odvolán.

Součástí programu je také možnost zavedení policejní hodiny pro mladistvé. [celá zpráva] Platila by pro mladé lidi do 16 až 17 let od 22:00 nebo 23:00 do 5:00. V té době by se směli venku pohybovat jen v doprovodu dospělých. O jejím vyhlášení by rozhodovala samospráva.