"Jsem přesvědčen, že do mé otravy je zapleten Lugovoj," citoval Berezovskij umírajícího Litviněnka. Oligarcha, v rozhovoru vysílaném v noci na úterý uvedl, že jej samého den před otravou Lugovoj navštívil v jeho kanceláři. Křeslo, v němž host během návštěvy seděl, prý při pozdější kontrole vykázalo silné radioaktivní zamoření. [celá zpráva]

Britové a Rusové mají každý svého podezřelého

Podle nepotvrzených, ale také nedementovaných pověstí ukazuje dosavadní vyšetřování Scotland Yardu rovněž na Lugového jako na pachatele. Ten je v současnosti v Moskvě a vinu popírá. Ruští představitelé již dříve vyjádřili podezření, že pachatelem je Berezovskij, který se údajně rozhodl svého dosavadního chráněnce Litviněnka zbavit.

To ale Berezovskij, rovněž kritik politiky Kremlu, rozhodně popírá. S Litviněnkem se prý poprvé setkal v roce 1994, když selhal první údajný pokus o atentát proti Berezovskému, který je Kremlu značně nepohodlný. O čtyři roky později přišel Litviněnko k Berezovskému a sdělil mu, že dostal za úkol jej zabít, uvedl oligarcha v rozhovoru pro BBC.

Berezovskij pak podle svých slov exagenta v Londýně finančně podporoval. "Zachránil mi přece život," zdůvodnil svůj postup. Zdůraznil také v interview, že je připraven vypovídat i před ruskými vyšetřovateli v Londýně, protože chce "udělat vše, co by mohlo přispět k objasnění Litviněnkovy vraždy". Požaduje ale, aby mu Británie zaručila bezpečnost. Britské orgány ale zatím ruské vyšetřovatele do Londýna nechtějí pustit, uvedla BBC. Ruští vyšetřovatelé požádali britské ministerstvo vnitra o povolení vyslechnout Berezovského v Londýně. Britská policie tvrdí, že rozhodnutí o případném povolení bude učiněno brzy.

Putin nezná důvod, proč by měl mít zájem na Litviněnkově smrti

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno znovu označil přeběhlíka Litviněnka za "bezvýznamného samotáře, který neznal žádná tajemství". [celá zpráva] To Berezovskij odmítl. "Saša mi přivezl do Británie přes 100 kilogramů tajných materiálů. Věděl toho hodně a měl také vlivné přátele," řekl. Připomněl, že Litviněnko před smrtí označil Putina jako toho, kdo vydal příkaz k jeho zavraždění.

Loňského 1. listopadu se Litviněnko v londýnském hotelu Mayfair setkal mimo jiné s Lugovým. Policisté se domnívají, že právě tam mu pachatel namíchal do čaje jed. [celá zpráva] Litviněnko zemřel 23. listopadu v Londýně, více než tři týdny poté, co byl otráven radioaktivním poloniem 210. [celá zpráva]