První oběť ohlásila Británie, čtyřiapadesátiletý řidič přišel o život kolem šesté ráno, když větev stromu spadla na přední sklo jeho auta. V zemi zemřeli při autonehodách způsobených větrem čtyři lidé. V Manchesteru vichr zabil 60letou ženu, kterou srazil k zemi a vláčel, jednoho muže zabil vítr, když jej narazil na kovovou roletu. Na dvouletého chlapce spadla zeď.

V Polsku zemřel jeřábník, když vítr v Katovicích přelomil rameno jeřábu. Při havárii byl ještě další muž zraněn. Šest lidí zabil vítr v Německu, je mezi nimi automobilista, který v Badenu na jihu země v plné rychlosti narazil do jiného vozu, který se vyhýbal stromu spadlému přes cestu. V Bavorsku zemřel 73letý muž, kterého zasáhly letící odpadky. V Mnichově jednoho muže zabily dveře vytržené z pantů.

Pět lidi zabily v Nizozemsku padající stromy, dva zemřeli ve Francii.

V Belgii si orkán vyžádal jen dva zraněné, zpráva agentury AFP o mrtvých se nepotvrdila.

Neobvykle silný vítr se nevyhnul ani České republice, kde zahynuli tři lidé. [celá zpráva]

Bouře na moři

V Lamanšském průlivu se podařilo zachránit 26 námořníků, kteří museli opustit potápějící se nákladní loď. Vlny na moři dosahovaly výše devíti metrů. 

Kvůli bouři byla lodní doprava mezi Británií a Francií přerušena. Uzavřen byl britský přístav Dover, který zajišťuje spojení s francouzskými přístavy Calais a Dunkerque. Francouzské úřady očekávají, že sílící vichr na severu a na východě země během čtvrtka dosáhne rychlosti až 150 kilometrů v hodině, na pobřeží Británie se očekává, že rychlost větru v nárazech dosáhne 130 km/h.  Na 2 000 domácností v jižní Anglii se ocitlo bez elektřiny poté, co vítr o rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu strhl sloupy elektrického vedení.

Desítky letů byly zrušeny

Na londýnském letišti Heathrow bylo zrušeno přes 100 letů. Výpadky je postižena také letecká doprava ve Francii a v Německu. Na největším letišti kontinentální Evropy ve Frankfurtu nad Mohanem bylo v důsledku bouře v polovině dne zrušeno 17 letů. Úřady ale očekávají i další narušení letecké dopravy také na letištích v Hannoveru a Düsseldorfu. Na amsterdamském mezinárodním letišti Schiphol měly v poledne lety zhruba hodinové zpoždění. ČSA musely už zrušit dva lety.

V Amsterdamu bylo odpoledne evakuováno hlavní nádraží, protože vítr o rychlosti až 130 kilometrů v hodině vylamoval tabule skla, které kryjí nástupiště. Sklo padalo do kolejí. V Utrechtu vichřice povalila stavební jeřáb. V rotterdamském přístavu bouře způsobila ekologickou katastrofu, když utrhla jednu kontejnerovou loď, kterou vítr hnal po přístavu, až narazila na čerpací stanice ropného terminálu. Uniklo asi 1600 tun ropy.

"Naše země nezažila takovouto bouří po celé léta," uvedl nizozemský hydrometeorologický ústav.

Německé dráhy přerušily kvůli orkánu provoz na všech tratích.

Počasí sledujeme ON-LINE

V Německu začaly ráno vichry bičovat výše položená místa na severu a západě země. Na německé straně Krušných hor na vrcholu Fichtelbergu naměřili 173 km/h. Očekává se, že vítr v nárazech dosáhne rychlosti až 180 km/h.   

Nízko položené oblasti Německa se připravují na možné záplavy.

"U této bouře je nezvyklé to, že postihne celou zemi, nejen některé oblasti," řekl mluvčí záchranářů v německém Offenbachu. Berlín zasáhne ve čtvrtek večer. V Severním moři bouře zmenšila řadu ostrovů. [celá zpráva]

V části Rakouska vyhlásili větrné prázdniny

Zemské úřady v Horních Rakousích vyhlásily ve čtvrtek pro všechny školy "větrné prázdniny", zda budou platit i v pátek, se teprve ukáže. Salcburské i vídeňské úřady ponechaly na rodičích, zda chtějí dnes a zítra vyslat děti do školy: sami rodiče mají rozhodnout, zda je cesta do školy pro jejich potomky bezpečná.