Italský lékař Mario Riccio dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Welbymu pomohl zemřít tí, že ukončil jeho léčbu. Welbyho životní funkce jako dýchání zajišťovaly přístroje. Byl vyživován umělou sondou a mluvil pomocí hlasového syntetizéru.

Odmítal, aby ho lékaři udržovali při životě. Tvrdil, že nebýt přístrojů, dávno by nežil.

Anesteziolog uvedl, že nemocnému odpojil respirátor a podal potřebné léky, aby netrpěl. Ke kroku přistoupil poté, co jej podle jeho slov jeden z vůdců Radikální strany, Marco Capatto, požádal, zda by mohl uskutečnit to, co si Welby tak zřetelně přál.

"Nespatřoval jsem pro to žádnou překážku, protože právo, jehož se Welby dožadoval, je v Itálii široce uznáváno a praktikováno," řekl lékař. Jeho případ rozděloval lékaře i politiky a upoutával pozornost veřejnosti v zemi, v níž se těší velkému vlivu katolická církev. Eutanazie je v Itálii oficiálně nelegální.

Welby žádal o možnost zemřít prezidenta Giorgia Napolitana. Jeho právníci podali v prosinci žádost k občanskému soudu v Římě, aby povolil odpojení pacienta od dýchacího přístroje. Římská prokuratura jeho žádost podpořila, ale soud ji odmítl.