Se starším, osmnáctiletým mladíkem proběhl soud, který rozhodl, že může Řecko opustit. Jeho čtrnáctiletý společník, který rovněž může ze země vycestovat, byl jako svědek přes noc pod policejní ochranou, a to i na žádost rodičů, sdělil konzul. Dodal, že pro chlapce si již jedou rodiče, které kontaktovala řecká strana. Převzít by si je měli buď ještě dnes pozdě večer, nebo v pátek ráno.

Ani jeden ze zadržených nepožádal českou misi v Aténách o pomoc, zdůraznil Kříž. Velvyslanectví ale kontaktoval otec mladšího chlapce, dodal.

Podle předcházejících informací, které přinesla agentura AP s odvoláním na řeckou policii, byli chlapci zatčeni při kontrole osobních dokladů ve městě Florina asi 160 kilometrů severně od Soluně. Dvojice, která vstoupila do Řecka legálně z Makedonie, byla vedena v databázi pohřešovaných osob řecké policie.

Konzul nemohl potvrdit, že řečtí policisté nalezli u mladíků ruční střelnou zbraň, vzduchovku a dvě dýky. [celá zpráva]

Podle zatím nepotvrzených zpráv utekli hoši z domova zřejmě v úterý autem, které patřilo rodičům. Mladíci prý zanechali vzkaz, že jedou přes Slovensko a Maďarsko na řecký ostrov Rhodos, odkud se chtěli přeplavit do Afriky. Důvod útěku je zatím nejasný, ale pravděpodobně šlo o problémy ve škole.