Obě letadla patří společnosti British Airways. Další letadlo by mělo být prohlédnuto v Moskvě. Nyní je na moskevském letišti a britský tým ho tam poletí prohlédnout.

"Vláda společnost kontaktovala v úterý večer, zajímala ji tři letadla Boeing 767, které chtěla otestovat na přítomnost nezvyklých látek," uvedla British Airways. Společnost už podle seznamu cestujících kontaktuje zákazníky, kteří byli na palubě těchto letadel.

Stroje v té době létaly například do Athén, Düsseldorfu, Barcelony, Vídně, Madridu nebo Istambulu.

Stopy v letadle mohly zůstat například poté, když se jím někdo pokoušel do země dopravit nebezpečnou látku.

Několik variant

Litviněnko zemřel na otravu radioaktivním poloniem 210 minulý týden. [celá zpráva] V Británii žil několik let. Původně pracoval jako agent KGB. Pak ale přeběhl na druhou stranu, požádal v Británii o azyl a dostal ho. Litviněnko byl kritikem ruského prezidenta Vladimíra Putina. V den, kdy byl otráven, se sešel s mužem, který mu měl předat informace o smrti ruské novinářky Anny Politkovské. Tento muž, Ital  Mario Scaramella, bezpečnostní  specialista, je nyní pod policejní ochranou.

Kdo Litviněnka otrávil, není jasné. On sám obvinil Putina a Kreml. Je také možné, že otrava byla mstou ruských tajných služeb. Bývalý agent ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), Andrej Lugovoj, s nímž se ten den Litviněnko také setkal, je jedním z podezřelých.

Policisté šetří i variantu, že vše mají na svědomí Putinovi odpůrci, aby tak ruského prezidenta zdiskreditovali.

Britská policie v Londýně už objevila sedm míst, která vykazují zvýšenou radioaktivitu, všechny poblíž prostor, kde se Litviněnko pohyboval.