Demonstranti pronikli do objektu v převlečení za turisty, pak se ale srotili a začali skandovat Bůh je veliký a hesla namířená proti papeži.

Vůdce demonstrantů, kteří deklarovali příslušnost ke skupině Alperen Ocaklari, se snažil přečíst prohlášení obviňující Benedikta XVI. z nepřátelství vůči islámu, policie mu v tom ale zabránila.

Právě proslulou stavbu Hagia Sofia, která původně sloužila jako byzantský chrám, než byla přeměněna na mešitu a nakonec na muzeum, má papež navštívit 28. listopadu, hned první den svého pobytu v Turecku.

V Turecku stále neodeznělo napětí, které papež vyvolal svými výroky na adresu islámu během své zářijové cesty do Německa. Papež tehdy citoval názor byzantského císaře ze 14. století, který spojil vyznavače islámu s násilím. [celá zpráva]

To v Turecku, které je sekulární zemí ovšem s většinou muslimským obyvatelstvem, vyvolalo vlnu nesouhlasu, přestože papež se vzápětí za tuto citaci omluvil.

Nesouhlas tureckých stoupenců islámu s papežovou návštěvou země vyvolal obavy o jeho bezpečnost; dnes ale turecké úřady zopakovaly, že bezpečnost Benedikta XVI. bude během jeho návštěvy plně zajištěna.