Dosud doufali, že v místě, kam se navalila zemina, štěrk a voda, mohla vzniknout vzduchová kapsa, anebo že chodba je zaplavená jen částečně vodou. Nyní zjistili, že chodba, v níž se měli pohybovat, je plná vody a podmínky tam nejsou slučitelné se životem. Těla ale stále záchranáři nenašli.

K závalu došlo v hloubce 200 metrů a do chodeb se sesunulo 2000 metrů krychlových vody, štěrku a hlíny.

Končetiny, které záchranáři našli v pátek ráno patřily pravděpodobně mechanikovi, který šel krátce před závalem kontrolovat fungování čerpadel. Definitivně to však určí až test DNA. Velitel záchranářů Ladislav Zelinka potvrdil, že mechanik byl v jiné chodbě, než trojice horníků.

Zavalení muži jsou ve věku 32 až 45 let, všichni jsou otcové rodin. V dole zůstali Pavol Pápay, Vladimír Ondrejka,  Milan Zrnek a Josef Nečej. Rodiny horníků tvrdí, že důl byl nebezpečný a voda zde prosakovala už dříve. Vedení závodu konstatovalo, že došlo k tektonickému zlomu, který nebylo možné předvídat.

Bývalý horník František Hartman obvinil vedení dolů, že šetří na všem a jsou zanedbávané nezbytné průzkumy a bezpečnostní opatření. "Nejsou na nic peníze, ale někdo se zde nabaluje a obohacuje. Toto je výsledek," uvedl před novináři. Generální ředitel dolů Peter Čičmanec tato obvinění odmítl a nadále tvrdí že šlo o nečekanou tektonickou poruchu.